Strona główna » Leons (Leon) Rzewuski – polski ekonomista

Leons (Leon) Rzewuski – polski ekonomista

przez historyk
0 komentarz

 

Leons Rzewuski pieczętujący się herbem Krzywda, urodził się dnia 13 kwietnia 1808 roku w Wiedniu. Zmarł on natomiast w dniu 21 października 1869 roku w Krakowie. Zapisał się w naszej historii jako hrabia, a zarazem ekonomista i publicysta.

Uczestnik powstania listopadowego

Leons Rzewuski, był właścicielem dóbr Podhorce, leżące w czasie zaborów naszej Ojczyzny w Galicji. Z wykształcenia był on wojskowym, służącym w stopniu kapitana. Brał on udział w powstaniu rozpętanym w roku 1830,  a za szczególne męstwo został odznaczony krzyżem Virtuti Militari.

Rodzina

Leons był synem Wacława Seweryna i Aleksandry Franciszki. Miał on też brata Stanisława historyka filozofii. Wychowywał się on we Francji i Belgii. W roku 1824 wstąpił on do Wojskowej Szkoły Aplikacyjnej w Warszawie, a w trzy lata później był już podporucznikiem. W czasie powstania listopadowego służył w sztabie generała Józefa Chłopickiego. Jego męstwo szczególnie było zauważone w walkach pod Olszynką Grochowską. Po powstaniu, Leons powrócił do rodzinnego majątku w Podhorcach i zajął się publicystyką propagując ideologię chrześcijańskiego socjalizmu (uważał on socjalizm za „naukę zastosowania Ewangelii do potrzeb ziemskich”). Wspierał gorąco rozwój Ossolineum, zaś od roku 1848 wydawał we Lwowie gazetę Postęp. W latach 50-tych XIX stulecia, pisał do krakowskiej gazety Czas. Zdarzało się bardzo często, że Stolice Apostolską informował o sytuacji Kościoła na ziemiach polskich. W dniu 15 czerwca 1815 roku, otrzymał on austriacki tytuł hrabiego, zaś od 10 marca 1858 roku posiadał on tytuł szambelana cesarskiego.

Wżeniony w rodzinę Małachowskich

Dnia 14 lipca 1850 roku, ożenił się z Taidą Małachowską córką Ludwika. Wobec braku potomków sprzedał on dalszej rodzinne Podhorce. A nowym ich właścicielem został książę Władysław Sanguszko. Natomiast archiwum rodzinne przekazał do Ossolineum na ręce Adama Potockiego.

Ewa Michałowska -Walkiewicz

 

 

 

You may also like

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie