Home Wpis Wielka Parada Branickich w Białymstoku

Wielka Parada Branickich w Białymstoku

przez Weronika
0 komentarz

Wielka Parada Branickich w Białymstoku. Wrażenia z tegorocznego wydarzenia

W niedziele 24.09.2023 roku, po południu w Białymstoku odbył się uroczysty przejazd husarii. Parada Branickich upamiętnia zwycięstwo w Bitwie pod Wiedniem. W tym roku przypadła 340 rocznica tego wydarzenia. Na białostockim rynku można było zobaczyć rekonstruktorów króla Jana III Sobieskiego, husarii i innych formacji.

Przebieg Wielkiej Parady Branickich

Rozpoczęcie uroczystości odbyło się w Starej Farze. Została tam odprawiona Msza Święta w rycie klasycznym. Obecność wojska oraz dam stylizowanych zgodnie z tradycjami i obyczajami mającymi miejsce XVII w. dodawały klimatu temu wydarzeniu. Po zakończeniu nabożeństwa odbyła się parada w licznym korowodzie. Uczestniczyły w niej damy dworu, a na ich czele królowa Marysieńka. Można było zobaczyć również piechotę polską, wojsko tureckie, czambuł tatarski oraz husarię. Obecność króla Jana III Sobieskiego w pełnej zbroi na koniu, prowadzącym banderię, dopełniała całość wydarzenia. Został on perfekcyjnie zrekonstruowany.

Pod ratuszem odbyło się wiele dodatkowych pokazów i animacji. Najbardziej wyróżniająca okazała się musztra husarska. Duże zainteresowanie wzbudzili również łucznicy konni, ukazując niezwykłe umiejętności w celowaniu do tarcz.

Cel tegorocznego wydarzenia

Część historii pokazana na żywo, pozwala zapamiętać ją na dłużej. Lekcja, która odbyła się w niedziele, miała na celu pokazać nasze zwycięstwa. Ale również przekazać, abyśmy nie popełniali błędów i działali jako państwo, które mądrze podejmuje decyzje i jest skuteczne w swoich przedsięwzięciach.

Wydarzenie miało również na celu przypomnienie osoby, będącej symbolem miasta Białystok, czyli Stefana Mikołaja Brodnickiego. Pozyskał on dla niego prawa miejskie. Brał udział w rozwoju polskiej kultury oraz w bitwie pod Wiedniem i Parkanami, a także służył jako towarzysz husarii.

Organizatorzy 

To fascynujące wydarzenie było organizowane przez Fundację Obowiązek Polski. Dofinansowano ją ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego – edycja 2023 Wolność po polsku.

You may also like

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie