Home Książki i albumy „Tupac Shakur. Sam przeciwko światu” Łukasz Skibiński

„Tupac Shakur. Sam przeciwko światu” Łukasz Skibiński

przez Weronika
0 komentarz
Okładka książki

Książka „Tupac Shakur. Sam przeciwko światu” autorstwa Łukasza Skibińskiego to pierwsza polska biografia popularnego amerykańskiego rapera lat 90. Pozycja ta nie skupia się tylko na jego dokonaniach muzycznych. W dużej części opowiada o ówczesnych problemach z rasizmem w Stanach Zjednoczonych.  

Postać Tupaca kojarzy wielu z nas. Urodził się w 1971 roku, a jego popularność rozpoczęła się w latach 90 po wydaniu albumu „2Pacalypse Now”. Jest przestawiany jako mówca, wizjoner i aktywista walczący z rasizmem.  Zmarł w 1996 roku przez postrzelenie, którego sprawca nie jest znany. W książce znajdujemy kolejne etapy jego życia w zestawieniu z towarzyszącym problemem rasizmu i jego skutkami.

Autor Jan Skibiński, który zadebiutował książkami tj. „Trzy czwarte” i „W Kościele zatrutej myśli” przestawia Tupaca w być może kontrowersyjny dla niektórych sposób. Odważne stwierdzenia o raperze jako o mesjaszu dodają do biografii elementu wciągającego i uzupełniają całą historię. Tupac niejednokrotnie uczestniczył w bójkach i był aresztowany, jednak nie odbiera to jego wkładu w walce z rasizmem w tamtych latach. Wywierał on spory wpływ na otoczenie, a według Black Entertainment Television był najbardziej wpływowym raperem w historii. Czytając tę biografię, możemy się zastanawiać czy porównywanie go z mesjaszem jest słuszne. 

“Dla wielu ludzi jest kimś w rodzaju boskiego posłańca, który przynosi światło, mądrość i pocieszenie.”

Tupac w biografii zostaje porównany również do Malcolma x, który był kluczową postacią walki Afroamerykanów o równouprawnienie oraz Marcina Luthera Kinga. Porównania z mesjaszem, mają dosadnie oznaczać, kim był Tupac dla czarnoskórej społeczności i jak duży wpływ miał na nią w tamtych czasach. Autor chciał również przedstawić obraz kraju borykającego się z rasizmem. 

Książka daje dużo do myślenia i jest warta przeczytania. Osoby, które cenią twórczość Tupaca oraz te, które chcą poznać jego historię – to „Tupac Shakur. Sam przeciwko światu” będzie świetnym wyborem.

 

Tę pozycję znajdziecie na: www.taniaksiazka.pl

 

 

 

You may also like

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie