Home Ciekawostki Ciekawostki historyczne #8- Najszybszy samolot świata

Ciekawostki historyczne #8- Najszybszy samolot świata

przez historyk
0 komentarz

 

 

 

SR-71 Blackbird

Najszybszy samolot świata

 

Czy wiesz że ……..

 

·         SR-71 był prawdziwym wyzwaniem dla firmy Lockheed Martin: "Wszystko, naprawdę wszystko trzeba było wymyślić od nowa, od samej konstrukcji, po silniki a nawet paliwo" – wspominał jeden z konstruktorów.

·         Samolot miał być wykonany w technologii stealth, osiągać trzykrotną prędkość dźwięku, mieć zdolność tankowania w powietrzu. Nowa konstrukcja miała latać szybciej i wyżej niż dotychczas uważano za możliwe.

·         Masa startowa tego samolotu dochodziła do 80 ton

·         Samolot latał na wysokości 25.000 metrów.

·         Powłoka odrzutowca była zbudowana z tytanu – metalu lekkiego, wytrzymałego i odpornego na wysokie temperatury. Zbiorniki paliwa mieściły 30 ton, jednak to niewiele ponieważ jego silniki spalały 20 ton paliwa na godzinę lotu z pełną szybkością. Opony były wypełnione azotem i zaimpregnowane aluminium co zapewniało odporność na wysokie temperatury.

·         Do silników Pratt & Whitney trzeba było stworzyć nowe paliwo.

·         Budowa SR-71 wymagała dużej ilości Tytanu, którego brakowało w USA i dlatego CIA założyła fikcyjne firmy w krajach Trzeciego Świata, które kupiły duże ilości rudy w ZSRR. Jak z tego wynika to właśnie główny wróg umożliwił Amerykanom budowę Blackbirda.

·         Do nowej maszyny trzeba było znaleźć pilotów. Nigdy w historii kandydaci nie byli poddani tak wielu testom i badaniom. Chętni do latania tym monstrum przechodzili specjalne testy i sprawdziany w ….. NASA. Z tysięcy chętnych morderczy trening i wszelkiego rodzaju badania i testy przeszło….. 86 .

·         "Przy trzech machach trzeba było panować nad maszyną na granicy kontrolowalności. Z tego powodu Adrenalina przez cały czas aż kipiała. Właśnie dlatego po trzech godzinach lotu byłem całkowicie wyczerpany" – wspomina jeden z pilotów.

·         Z 32 zbudowanych Blackbirdów 12 rozbiło się w wyniku różnego rodzaju wypadków, ale mimo że samoloty były ostrzeliwane wielokrotnie żaden nie został strącony.

·         Według imponujących, choć trudnych do zweryfikowania statystyk, do samolotów SR-71 wystrzelono, od tysiąca do czterech tysięcy różnych rakiet, jednak żadna z nich nigdy nie trafiła – wysoki pułap, prędkość lotu i systemy walki radioelektronicznej okazały się wystarczającym zabezpieczeniem.

·         SR-71 ustanowił do dzisiaj nie pobity rekord prędkości 3530 km na godzinę.

  ·         Aby dolecieć z Gdańska do Krakowa samolot potrzebowałby 500 sekund.

            ·         Utrzymanie floty tych samolotów kosztowało ponad 250 milionów dolarów rocznie co spowodowało stopniowe ich wycofywanie ze służby. Ostatni lot zwiadowcy odbył się w 1999 roku. Teraz te znakomite maszyny                            pełnią rolę eksponatów muzealnych.

 

                                                                                                          Ireneusz Piątek

 

 

   Po więcej ciekawostek zapraszamy TUTAJ

 

 

You may also like

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie