Home Literatura Recenzja Skandale złotej ery Hollywood

Recenzja Skandale złotej ery Hollywood

przez historyk
0 komentarz

 

Skandale złotej ery Hollywood”

Anne Helen Petersen

 

Skandale Hollywood

Wydawnictwo

Znak Horyzont

Tłumaczenie

Monika Skowron

 

Skandale Hollywood to coś czym wielu z nas żyło i  nadal żyje, sprawy nagłaśniane przez media nie schodzą z pierwszych stron gazet, dlatego chciałbym polecić książkę napisaną przez Anne Helen Petersen która pokazuje świat Hollywood od kuchni. To jakby inne spojrzenie na życie aktorów, którzy byli wielkimi gwiazdami kina w latach 1930-1950. Autorka bardzo ciekawie pokazuje nam tą drugą stronę ich życia. Czytając możemy się dowiedzieć wielu rzeczy o których pewnie nie wiemy, a które czasami decydowały o życiu, karierze, a nawet smutnym końcu tych ówczesnych filarów kina . Nie ma chyba wśród nas nikogo, kto nie słyszałby o takich ikonach kina i subkultury tamtych lat jak:

Rudolf Valentino, Judy Garland, Pola Negri, Jean Harlow, Marlon Brando, James Dean, Humphrey Bogart, Mary Pickford, Douglas Fairbanks, Clark Gable,Carole Lombard. To oczywiście nie wszyscy. Ci ludzie byli czymś więcej niż tylko gwiazdami dużego ekranu, bez nich trudno wyobrazić sobie dzisiejsze kino. To byli wielcy aktorzy, do dzisiaj podziwiamy ich wspaniałe kreacje, role które nie raz nas zachwycały i przeszły do legendy. Jednak to nie tylko były gwiazdy, to także nietuzinkowe osobowości, które obecnie bez wątpienia możemy nazwać ikonami – zarówno kinematografii, jak i szeroko rozumianej popkultury.

Nam dzisiaj może się wydawać, że w tamtych czasach aktorstwo i skandale wykluczały się, a największe gwiazdy żyły spokojnym i przykładnym życiem. Niestety to nieprawda. Tak samo jak to ma miejsce w dzisiejszym świecie filmu, w ich życiu były: seks, zdrady, narkotyki, bigamie, konkubinaty, przedawkowania leków, nieślubne dzieci, a nawet tajemnicze zgony. Taka była ciemna strona Hollywood, gdzie bezwzględna rywalizacja, stres, czy depresje były codziennością. Wiele ówczesnych gwiazd nie wytrzymało tej ciągłej i krwiożerczej walki szczurów. Aktorzy stawali się więźniami swojego wizerunku, a często byli niewolnikami studiów filmowych i mediów.

Autorka bardzo ciekawie pokazuje nam jak żyli w takim kotle czarownic Ci, których dzisiaj podziwiamy za wspaniałe role. Poznajemy ich życiorysy, które bardzo często były równie ciekawe jak najlepiej napisane scenariusze filmowe. Wielu z nich nie wytrzymywało tego trybu życia i zanurzało się w mroczny świat narkotyków, alkoholu czy innych używek. Czasami kończyło się to tragicznie. Petersen pokazuje nam jak ciężkie wbrew pozorom było wówczas życie gwiazdy. Ich życiem kierowały w bardzo dużym stopniu wytwórnie, czy studia producenckie. Książka ta to swoisty przegląd zamkniętego świata jakim była w pierwszej połowie XX wieku branża filmowa. Czytając tekst można też porównać sobie to co się działo w w tamtych latach z czasami obecnymi. Okazuje się, że mimo upływu wielu lat tak naprawdę świat filmu z lat trzydziestych XX wieku nie różnił się wiele od tego, który obserwujemy poprzez media obecnie, czyli po niemal osiemdziesięciu latach.

Polecam wszystkim, nie tylko wielbicielom starego kina amerykańskiego. Warto sięgnąć po tą pozycję, bo czytając możemy zobaczyć jak żyli aktorzy, którzy tworzyli wielkie kino, jak wyglądało ich życie prywatne, a także jak sobie radzili, albo nie radzili z problemami życia, czy kariery. Świat filmu przez te wszystkie lata na pewno się zmienił, ale niektóre szczególnie te negatywne cechy związane z szeroko rozumianym życiem gwiazd, pozostały.

 

Ireneusz Piątek
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

You may also like

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie