Home Ciekawostki Ciekawostki historyczne #6- Józef Stalin

Ciekawostki historyczne #6- Józef Stalin

przez historyk
0 komentarz

 

 

 

 

Czy wiesz że……..

 

·        Stalin naprawdę nazywał się Josif Wissarionowicz Dżugaszwili.

·        Tuż przed śmiercią matka Stalina powiedziała, że szkoda że jednak nie został duchownym

·        jedna z ulubionych zabaw Stalina było puszczanie dymu z fajki prosto w twarz swojego małego syna. Stalina bawiło to, jak mały krzywi się i płacze.

·        Stalin bardzo dbał o bezpieczeństwo. Młody agent ochrony chcąc przypodobać się opracował specjalne buty, których w ogóle nie było słychać podczas chodzenia. Nie chciał obudzić swojego wodza stukotem butów. Został rozstrzelany za próbę zamachu na życie wodza, ponieważ Stalin stwierdził, że agent chce się do niego podkraść tak cicho żeby go nie usłyszał.

·        gdy Nadieżda Krupska (wdowa po Leninie) sprzeciwiła się Stalinowi w jakieś sprawie  ten krzyknął: „Milcz, głupia, bo zaraz mianujemy inną wdowę po Leninie”

·        kiedy na konferencji w Poczdamie Churchill powiedział Stalinowi,  że papieżowi nie podoba się przejęcie władzy w Europie Wschodniej przez komunistów ten odpowiedział: "A ile dywizji ma papież?"

·        3 sierpnia 1944 na Kremlu spotkał się ze Stalinem premier Stanisław Mikołajczyk żeby prosić o pomoc dla polskich oddziałów walczących w powstaniu warszawskim. Stalin odparł: "Cóż to jest ta wasza Armia Krajowa? Co to za armia bez artylerii, bez czołgów, bez lotnictwa? Nawet broni ręcznej nie ma dosyć… To są drobne oddziałki partyzanckie, a nie regularna siła zbrojna. Słyszę, że rząd polski polecił tym oddziałom wypędzić Niemców z Warszawy. Nie rozumiem, jak to zrobią, bo przecież nie mają na to siły".

·        podczas rewolucji Stalin wchodził na zebrania oraz spotkania bocznymi albo tylnymi drzwiami. Zapytano go dlaczego to robi. „Będą się bardziej bać” – odpowiedział

·        na spotkaniu za Stalinem Premier Wielkiej Brytanii nalegał by nazistów sądzić w sześciogodzinnych procesach bez możliwości odwołania do wyższej instancji i natychmiast rozstrzeliwać. Przywódca radziecki odparł szybko i bardzo głośno: "Nie przeprowadzać żadnych egzekucji bez należytego procesu! W przeciwnym razie świat powiedziałby, że baliśmy się ich sądzić"

 

 

 

                                                                                                                    Ireneusz Piątek

 

   Po więcej ciekawostek zapraszamy TUTAJ

 

 

You may also like

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie