Home Ciekawostki Ciekawostki historyczne #2- Stanisław Koniecpolski

Ciekawostki historyczne #2- Stanisław Koniecpolski

przez historyk
0 komentarz

 

 

 

 

Czy wiesz że …….

 

·  dokładnie 370 lat temu 11 marca 1646 zmarł Stanisław Koniecpolski, hetman wielki koronny, przez wielu uznawany za największego wodza w historii Rzeczypospolitej

·         ten znakomity strateg i polityk Hetman brał udział we wszystkich ważniejszych kampaniach Rzeczypospolitej początku XVII wieku, walczył pod Kłuszynem, Moskwą, Smoleńskiem.

·         Hetman trzymał w szachu szwedzkie wojska Gustawa Adolfa w Prusach.

·         bronił południowych rubieży Rzeczypospolitej przeciwko Turcji i Tatarom. Był jednym z ostatnich, którzy w trakcie klęski pod Cecorą pozostali u boku Stanisława Żółkiewskiego, swojego teścia, który stracił tam życie.

·         pałac, który miał być przeznaczony na jego warszawską rezydencja, dziś znany jest jako Pałac prezydencki.

·          nie uląkł się „Lwa Północy” – Gustawa Adolfa i pobił go pod Trzcianą (27 VI 1629). Najwybitniejszy wódz siedemnastego stulecia salwował się ucieczką, a po bitwie wyznał, że „tak wielkiej łaźni nigdy nie zażywał”.

·         nazwisko wielkiego wodza tłumaczono jako koniec Polski, co miało być zapowiedzią kryzysu państwa w połowie XVII stulecia.

 

 

·          Mołdawski hospodar, Bazyli Lupu miał powiedzieć po śmierci Koniecpolskiego:

 

 "Wy, Polacy, nie wiecie jeszcze, coście stracili, ale nie miną dwa, a najdalej trzy lata, kiedy nie tylko wy, ale całe chrześcijaństwo żałować będzie straty tak wielkiego senatora i hetmana".

 

Miał rację bo 2 lata później wybuchło powstanie Chmielnickiego, które miało decydujący wpływ na dalsze losy Rzeczypospolitej.

 

                                                                                                                      Ireneusz Piątek

 

 

You may also like

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie