Home Felietony Terroryzm (inne spojrzenie)

Terroryzm (inne spojrzenie)

przez historyk
0 komentarz

http://izrael.org.il/historia/412-wodzimierz-abotyski-planowa-spektakularny-zamach-w-monachium.html .

Od 1944r. zaczął „Irgun Cwai Leumi” dowodzić niejaki Menachem Begin. Kojarzymy? To był przyszły premier Izraela w latach osiemdziesiątych ub. wieku. Kto mu dopomógł? – Władysław Anders. Begin był wtedy podchorążym, w stopniu kaprala i w składzie polskiego wojska, które wyszło z ZSRR. Kiedy jego (Andersa) wojsko przebywało na tamtym obszarze, to „przymknął oko” na dezercję kilkuset Żydów – aktywistów. Domyślam się opinii Brytyjczyków na ten temat, gdyż nie jest dziełem przypadku to, co wydarzyło się później.

23 marca 1944r. doszło do eksplozji wybuchowych ładunków na terenie kluczowych miast dzisiejszego Izraela: Jerozolimy, Tel Awiwu i Jaffy. Terror znowu opanował Świętą Ziemię i trwał dopóki Albion nie poszedł po rozum do głowy, aby się stamtąd wycofać.

Równolegle zauważyłem, iż mój felieton pokrywa się tematycznie z rzetelnym opracowaniem na forum „Histmag”. Warto TAM – Co jest ciekawe – Po uzyskaniu przez Żydów niezależnej państwowości i zniewoleniu arabskiej mniejszości na tym obszarze, powinny się role odwrócić. Tak się stało, ale nie do końca. Spektakularnym tego przykładem jest zamach dokonany w 1994r. w Hebronie, kiedy to Baruch Goldstein uśmiercił ze swojego M-16, 29 Palestyńczyków. Więcej można znaleźć przykładów tego rodzaju, które wskazują na to, że ludność żydowska na obszarze Izraela nie jest monolitem. Jej część ma zamiłowanie do aktów terroru.

Podam trzy kluczowe hasła – „Ziuk”, „Bandyta z Bezdan”, „Józef Piłsudski”.

Nie na darmo należał do frakcji PPS-u, zwanej rewolucyjną.

Spójrzmy teraz na przypadek niejakiego „Koby”, czyli – Józefa Stalina. Ten niedoszły pop (duchowny prawosławny) skumał się z komunistami i wyspecjalizował się w zbrojnych napadach na banki i konwoje z pieniążkami. Cóż – Rewolucja potrzebuje pieniędzy.

Pora teraz na Irlandię; Éamon de Valera; Bardzo interesująca postać. To taki ichni Begin. Wrócił z USA do Irlandii, aby przywrócić wolność ojczyźnie. Zaangażował się w tzw. „Powstanie Wielkanocne” z 1916r, które Albion krwawo stłumił. Skoro nie udało się powstanie, to zaczął się terroryzm kojarzony z IRA i Ulsterem, czyli tą częścią Irlandii, która nadal pozostaje we władaniu Brytyjskim. Natomiast wtedy, akty terroru miały miejsce na całym obszarze Irlandii. Dowodził nimi Michael Collins. Jednak ten ostatni również się „ucywilizował”. Nawet uzyskał miejsce w rządzie Irlandii, która na pełną niezależność musiała jeszcze trochę poczekać. Collins jest tutaj praktycznym przykładem twórcy organizacji terrorystycznej, która wkrótce zadała mu śmierć. „Ojciec urodził dziecko, które go zabiło”.

Przypadków twórców organizacji terrorystycznych, „zjedzonych przez własne dzieci”, jest więcej;

Przewija się w potocznej opinii zainteresowanych pogląd, że ten radykalny odłam OWP stoi za zejściem Arafata z tego świata. Jednak brak na to dowodów.

Generalnie, podsumowując – Niejeden później rządzący, to… wcześniejszy terrorysta. Również, niejeden terrorysta, stawał się ofiarą tego, co sam tworzył.

<a id="2424" data-cke-saved-href="" href="" "=""> 

You may also like

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie