Home Ciekawostki Ciekawostki historyczne # 21 Tajemnicze obiekty w Polsce część I

Ciekawostki historyczne # 21 Tajemnicze obiekty w Polsce część I

przez historyk
0 komentarz

Tajemnicze obiekty w Polsce

Część I

                                                                              

 

  • Kiedy latem wyruszamy w Polskę, na letni wypoczynek nad morze, w góry czy też gdzieś nad jeziora, albo do lasu, warto poszukać interesujących i ciekawych miejsc. Mamy ich w naszym kraju sporo. To czasami pozostałości po dawnych grodach, zamkach czy innych budowlach które zniszczone przez pożary, wojny czy po prostu opuszczone bardzo często popadły w ruinę. Jednak nawet to co po nich pozostało warte jest obejrzenia. Niektóre z tych miejsc, czy obiektów do dzisiaj nie odkryło wszystkich swoich tajemnic, inne zasypane ziemią i trawą, pokryte drzewami czy krzewami czekają na swojego odkrywcę. To często są miejsca zapomniane, wyludnione i tylko stare legendy opowiadane od pokoleń wskazują nam gdzie coś mogło być. Warto czasami posłuchać takich opowieści, bo prawie zawsze kryje się w nich ziarenko prawdy.  Jest u nas sporo ciekawych budowli z różnych epok nawet bardzo starych takich jak znajdujące się na Kujawach megalityczne grobowce zwane powszechnie polskimi piramidami, czy choćby kurhany i kamienne kręgi w Odrach. Mamy także sporo zamków, szczególnie tych najstarszych budowanych jeszcze przez pierwszych polskich władców, wśród których wyróżnia się Kazimierz Wielki o którym mówi się, że zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowana. Niestety sporo z tych zamków zostało zniszczonych w XVII wieku (głównie w czasie „potopu szwedzkiego”) podczas wojen które się toczyły na naszym terenie i cześć z nich jest dzisiaj tylko ruinami. Poniżej kilka miejscowości gdzie możemy zobaczyć te zamki które nie są zniszczone:

  • Lublin

  • Łęczyca

  • Niepołomice

  • Opocznie

  • Pieskowa Skała

  • Sandomierz

 

  • Bardzo szczególne miejsce wśród ciekawych i tajemniczych obiektów zajmują budowle wzniesione na naszych terenach przed II wojną, w trakcie wojny (Niemcy) a także w latach powojennych (rosyjskie bazy wojskowe). Mam tu na myśli takie obiekty jak Wilczy Szaniec , „Riese – Olbrzym” w Górach Sowich, Zamek Książ (chodzi o to co tam powstało w czasie wojny), MRU – Międzyrzecki Rejon Umocniony, Kamienna Góra, Żelbetowy wąż w Stępinie to schron kolejowy jedna z kilku wojennych kwater Adolfa Hitlera, tzw. Fuhrerhauptquartier (FHQ). Schron zachował się w bardzo dobrym stanie. 27-28 sierpnia 1941r. odbyło się tu spotkanie A. Hitlera z B. Mussolinim – wówczas w schronie tunelowym przez kilkanaście godzin przebywał pociąg specjalny Hitlera.

  • Już po wojnie kiedy na naszym terytorium Stacjonowała Armia Czerwona powstało wiele baz wojskowych, a nawet całe miasta takie jak Borne Sulinowo. Do tych najbardziej tajemniczych należały bazy z pociskami atomowymi. Jedną z nich była tajna Radziecka Baza Atomowa w Podborsku ( Obiekt Specjalny nr 3001) jedna z trzech radzieckich baz wojskowych na terenie Polski, w której była przechowywana broń jądrowa. Zbudowana został w ramach programu o kryptonimie „Wisła”, w latach 60 ubiegłego wieku. Było tam podobno składowanych około 250 ładunków nuklearnych. Pozostałe dwie bazy to Brzeźnica ( Obiekt Specjalny nr 3002) i Templewo (( Obiekt Specjalny nr 3003).

W kolejnych odcinkach opiszemy kilkanaście takich co ciekawszych miejsc – tych które warto zobaczyć i zwiedzić.

 

                                                                           Ireneusz Piątek

 

  Po więcej ciekawostek zapraszamy TUTAJ

 

You may also like

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie