Home Książki i albumy ,,Sekretne życie Rudolfa Hessa”-recenzja

,,Sekretne życie Rudolfa Hessa”-recenzja

przez historyk
0 komentarz

,, Mój wodzu, kiedy otrzymasz ten list, będę w Anglii"-tak zaczyna się depesza, która 11 maja 1941 trafiła do rąk zaskoczonego Adolfa Hitlera. Jej ostatnie słowa miały podziałać uspokajająco na dyktatora: ,,Zawsze będziesz mógł się wyprzeć jakiejkolwiek odpowiedzialności. Po prostu powiesz, że oszalalem". Jej autorem był zastępca wodza III Rzeszy, Rudolf Hess, który dzień przedtem wyleciał za sterami pożyczonego Messerschmitta do Wielkiej Brytanii.

Jego lot do Szkocji i pobyt w Zjednoczonym Królestwie od dawna fascynuje wielu badaczy. Jednym z nich jest  dziennikarz Stephen McGinty, ktory swoją książką ,,Sekretne życie Rudolfa Hessa" pragnął wypowiedzieć ,,ostatnie słowo w sprawie jednej z największych tajemnic II wojny światowej". W Polsce książka ukaże się 9 sierpnia nakładem wydawnictwa ,,Znak".

Stephen McGinty dotarł do niepublikowanych wcześniej dokumentów: raportów agentów MI6 na temat Hessa,  jego prywatnej korespondencji z rodziną, propozycji, kierowanych przezeń do rządu brytyjskiego czy listów do szwajcarskiego ministra pełnomocnego (ds. opieki nad obywatelami niemieckimi w Anglii), którego prosił o pomoc.

Co stało się z Hessem po nieudanym lądowaniu w Szkocji? Trafił do Obozu Z w luksusowej rezydencji Mytchett Place , należącej do rządu angielskiego. Tam był starannie przesłuchiwany, a także pozorowano negocjacje między nim a gabinetem brytyjskim. Przez 13 miesięcy wywiad Jego Królewskiej Mości próbował złamać człowieka, który znał najważniejsze tajemnice III Rzeszy.

,,Sekretne życie Rudolfa Hessa"  jest publikacją przekonującą zarówno pod względem merytorycznym, jak i literackim.  Autor zebrał mnóstwo relacji ludzi , którzy mieli jakąś styczność z Hessem w trakcie jego pobytu w Mytchett Place, a przy tym zrobił to w sposób przemyślany i uporządkowany. Brak tu chaosu, spotykanego niekiedy w innych książkach tej kategorii..

Główną część książki stanowią stenogramy rozmów Hessa z przesłuchującymi go oficerami wywiadu brytyjskiego, dzięki którym możemy poznać propozycje, jakie Hess składał Brytyjczykom po lądowaniu w Szkocji, oraz reakcje, jakie wywołały u tamtejszych decydentów. Istotny jest również ukształtowany w ,,Sekretnym życiu…" portret psychologiczny niedawnego jeszcze zastępcy Hitlera, i przykłady jego zachowań w obliczu odosobnienia w Obozie Z. Czyżby Rudolf Hess rzeczywiście oszalał, jak głosił oficjalny komunikat niemiecki?

Czytając ,,Sekrene życie Rudolfa Hessa" poznamy szereg zabawnych epizodów z jego życia, które potwierdzą tę tezę lub jej zaprzeczą. Jeśli ten temat nie został wcześniej wyczerpany przez pozostałych badaczy, to wydaje się uzasadnione określenie gazety ,,Daily Mail", która twierdzi, że to już ,,ostatnie słowo" w tej sprawie.

Czego od Hessa dowiedział się wywiad?

Czemu uwięziony Hess próbował popełnić samobójstwo?

Jaki był prawdziwy cel jego wyprawy?

Kim był Hess- szaleńcem, zdrajcą czy autorem realnego planu, który mógł zmienić losy wojny?

Na te, i wiele innych pytań odpowwiedź znajdziecie w ,,Sekretnym życiu Rudolfa Hessa", które serdecznie wszystkim polecam. 

 

 

 

 

You may also like

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie