Home Okres Zimnej Wojny Monety z czasów PRL – jak bardzo się zmieniły?

Monety z czasów PRL – jak bardzo się zmieniły?

przez historyk
0 komentarz

Miłośnicy numizmatyki często gromadzą w swoich zbiorach egzemplarze z dawnych lat, posiadające wyjątkową wartość historyczną. Niekiedy są to monety, które były tradycyjnym środkiem płatniczym lub wyemitowano je dla upamiętnienia szczególnego wydarzenia historycznego, jak objęcie tronu przez króla czy obchody świąt religijnych. Zdarza się tak, że kolekcjonerzy najchętniej wzbogacają swoje zbiory o egzemplarze pochodzące z konkretnej epoki. Niesłabnącą popularnością cieszą się monety z czasów PRL, których bardzo wiele zachowało się do dziś i które wielokrotnie przypadkowo zalegają gdzieś na strychach.

 

 

Monety z czasów PRL – czym się charakteryzowały?

Zbiory miłośników numizmatyki są często bardzo różnorodne. Pośród nich znaleźć można egzemplarze z dawnych epok, jak i współczesne monety kolekcjonerskie, dostępne m.in na stronie internetowej https://monetyhistoryczne.pl/. Od pewnego czasu niezwykłe zainteresowanie kolekcjonerów wzbudzają monety z czasów PRL-u, które były wówczas środkiem płatniczym. Emitowano je zwykle, w przeciwieństwie do dzisiejszych, z niklu lub aluminium i choć nie prezentowały się zbyt estetycznie, to ich aktualna wartość jest bardzo wysoka. Co sprawia, że te egzemplarze zdobywają taką popularność? Wiele osób, które zajmują się dziś numizmatyką, pamięta czasy PRL-u. Być może słabość do tych monet to pewien wyraz tęsknoty za młodością?

Monety z czasów PRL – jak o nie dbać?

Jak wszelkie inne monety, również te pochodzące z czasów PRL, są narażone na niszczenie. Co zrobić, aby pomimo upływu lat zachowały doby stan? Istotne jest zwłaszcza ich odpowiednie przechowywanie. Nie powinno się trzymać monet luzem, w otoczeniu innych przedmiotów. Warto zabezpieczyć je też przed działaniem czynników zewnętrznych, takich jak powietrze czy wilgoć. Do przechowywania numizmatów służą specjalne albumy lub kapsuły. Nie tylko egzemplarze są w nich zabezpieczone przed zniszczeniem i zarysowaniem, lecz również pięknie się prezentują i mogą być swobodnie oglądane przez innych.

 

 

Źródło: Artykuł sponsorowany 

 

You may also like

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie