Home Ciekawostki Ciekawostki historyczne #19- Koszmar II wojny światowej Część II

Ciekawostki historyczne #19- Koszmar II wojny światowej Część II

przez historyk
0 komentarz

 

 

 

 

Czy wiesz że ……….

 

·         Ile organizacji młodzieżowych funkcjonowało w III Rzeszy?

 

     Dokładnie cztery:

 1. Hitlerjugend w skrócie HJ – dosłownie „Młodzież Hitlera” – to z jej członków składała się m.in. fanatyczna dywizja Hitlerjugend, która dała się bardzo we znaki aliantom na zachodnim froncie

 2. Bund Deutscher Mädel w skrócie BDM – sekcja żeńska nazistowskiej organizacji

     młodzieżowej

 3. Hitlerjugend Deutsches Jungvolk – obowiązkowa, od 1939 roku organizacja w strukturach

     Hitlerjugend, zrzeszająca chłopców w wieku 10–14 lat.

 4. NS-Frauenschaft – niemiecka organizacja kobieca.

 

·         Kto szył mundury dla nazistów?

Hugo Boss, który dostarczał mundury dla SA, SS a także Wehrmachtu już od 1924 roku . Podczas wojny, żeby sprostać wielkim zamówieniom wykorzystywał w swoich zakładach pracy więźniów, jeńców. W 1946 Hugo Boss został ukarany surową karą finansową za współpracę z III Rzesza, jednak mimo tego jego firma przetrwała.

 

·         Kto był ostatnim prezydentem III Rzeszy?

Admirał Karl Dönitz,  naczelny dowódca Kriegsmarine. W swoim testamencie Hitler wyznaczył go na swojego następce. To właśnie jego podpis widnieje na bezwarunkowym akcie kapitulacji III Rzeszy zakończył Wojnę w Europie.

 

·         Największym pancernikiem w historii był wybudowany w Japonii Yamato (wraz z bliźniaczymi Musashi i Shinano). Kolos miał ponad 260 metrów długości, potężne działa kalibru 460 mm i wyporność ponad 73 tys. ton. Niestety okazało się, że okres II wojny światowej to już kres panowania wielkich okrętów. Ich rolę przejęły startujące z lotniskowców i lotnisk samoloty. Przekonało się o tym kilka pancerników w tym także Yamato który został zatopiony przez samoloty.

 

·         Czy wiesz, że Hitler aż do końca wojny nie zdecydował się na użycie w walkach gazów bojowych których Niemcy posiadali ogromne ilości?

Jest wiele teorii na ten temat, ale najbardziej sensowne są dwie : Hitler sam przeżył atak gazowy w I wojnie światowej i zapamiętał to na całe życie, z druga mówi o tym że fuhrer obawiał się ataku odwetowego ze strony aliantów.

 

·         Czy wiesz jaki był najniebezpieczniejszy szlak morski w II wojnie?

Był nim szlak po którym pływały alianckie konwoje do Murmańska. Bardzo niskie temperatury, porywisty lodowaty wiatr a także kilkumetrowe fale powodowały że służba na statkach i okrętach płynących do Murmańska była prawdziwą męczarnią. A do tego dochodziło bezustanne niebezpieczeństwo czyhające ze strony Niemców. Im okręty i statki handlowe docierały dalej na północ, tym sytuacja była coraz gorsza. Kiedy temperatura spadała do minus 20 a nawet – 30 stopni wszystkie urządzenia pokrywał lód, który powodował zablokowanie wież dział, aparatów torpedowych a także wszelkich innych urządzeń. Marynarze musieli cały czas walczyć z lodem tak żeby okręty mogły w ogóle funkcjonować.

 

·         II wojna światowa spowodowała ogromne zmiany geopolityczne praktycznie na wszystkich kontynentach. Szczególnie dotknęło to kraje Europy środkowo wschodniej. Takie państwa jak Polska, Węgry, Czechosłowacja, Bułgaria, Rumunia, Albania zostały "sprzedane" Stalinowi i przez prawie następne półwiecze dostały się pod "panowanie" radzieckich komunistów. Można powiedzieć że one przegrały wojnę, bo praktycznie tylko zmieniły jednego agresora na drugiego (oczywiście niektóre z tych krajów były sojusznikami Niemiec przez większą część wojny, ale pod koniec przeszły na stronę aliantów).

Jeszcze gorszy los spotkał kraje nadbałtyckie: Litwę, Łotwa i Estonię, które zostały włączone do ZSRR i straciły swoja niepodległość na prawie pół wieku.

 

                                                                                                                      Ireneusz Piątek

 

 

 

 

  Po więcej ciekawostek zapraszamy TUTAJ

 

 

You may also like

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie