Home Ciekawostki Ciekawostki historyczne #18- Koszmar II wojny światowej Część I

Ciekawostki historyczne #18- Koszmar II wojny światowej Część I

przez historyk
0 komentarz

 

Informacje o ii wojnie światowej

 

 

Czy wiesz że ……….

 

·         II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwał od 1 września 1939 roku do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945).

·         Objął swoim zasięgiem prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (Alianci). W wojnie uczestniczyło około 1,8 mld ludzi, w tym ponad 100 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 80 milionów ludzi.

·         Podczas II wojny światowej najwięcej zginęło obywateli radzieckich: około 30 mln (niektóre źródła podają nawet od 30 do 60 mln mln, wliczając w to także więźniów wszelkiego rodzaju obozów , a także jeńców wyzwolonych przez zachodnich Aliantów i przekazanych do Rosjanom z których większość uznano za tchórzy i zabito), co oznacza, że ZSRR stracił najwięcej ludzi spośród wszystkich krajów zaangażowanych w wojnę.

·         Kiedy jednak weźmiemy pod uwagę udział procentowy, to okaże się, że najstraszliwsze straty poniosła Polska, tracąc ponad 17 proc. mieszkańców II RP, czyli ponad 6 mln ofiar (w tym tylko około 160 tysięcy żołnierzy licząc straty na froncie wschodnim, zachodnim a także Armię Krajową i inne organizacje podziemne).

·         Straty niemieckie sięgały ponad 7,2 mln (w tym około 4,5 mln żołnierzy i 2,7 mln ofiar cywilnych. Do tego trzeba dodać około 1 mln jeńców zmarłych we wszelkiego rodzaju obozach i łagrach na terenie ZSRR już po II wojnie.

·         Cesarstwo Japonii, zaangażowane m.in. w wojnę z USA na Pacyfiku oraz w okupację części Chin, poniosło spore straty –  poległo ponad 2 mln żołnierzy i ponad 600 tys. cywili.

·         Włochy Benita Mussoliniego, których wojska walczyły m.in. w północnej Afryce, Grecji oraz na froncie wschodnim, straciły około 300 tys. zabitych żołnierzy i ponad 150 tys. cywili.

·         Kolejnym państwem które straciło wielu swoich mieszkańców były Chiny – liczbowo największe po ZSRR – ponad 10 mln (w tym około 9 mln cywili).

·         Na tle w/w państw gdzie doszło do największych masowych zbrodni, straty najważniejszych zachodnich aliantów – USA, Wielkiej Brytanii i Francji – były niewielkie:

            Brytyjczyków zginęło 460 tys. (60 tys. cywili),

            Francuzów zginęło około 500 tys. (250 tys. cywili)

            Żołnierzy Stanów Zjednoczonych zginęło ponad 300 tys.

·         W maju 1945 roku Europa stała praktycznie w gruzach. Największe straty materialne poniosły kraje europejskie. Wartość zniszczonych budynków (mieszkalnych, użytkowych i przemysłowych), mostów i wiaduktów, zdewastowanych środków transportu i komunikacji, zrabowanego mienia ruchomego została oszacowane na ponad 250 mld dol., licząc po kursie z 1939 r. Uwzględniając dewaluację, to równowartość ponad 4 bln dzisiejszych dolarów.

·         Największe straty, szacowane na ponad 120 mld dol. (dzisiaj ponad 2 bln), dotknęły Związek Radziecki.

·         Druga na liście jest Polska z ponad 50 mld dol. (dziś 850 mld).

·         Oprócz ogromnych strat materialnych Polska została ogołocona z dóbr kultury. Według niektórych szacunków straciliśmy około 75 procent dziedzictwa, a nasz kraj utracił ponad 500 tysięcy ruchomych dóbr kultury z kolekcji państwowych. Niewiadomą są natomiast straty w kolekcjach prywatnych. Do dziś na liście poszukiwanych dzieł znajduje się ponad 60 tysięcy pozycji wśród których są takie takie nazwiska, jak van Dyck, Rafael czy Bruegel.

 

 

                                                                                                          Ireneusz Piątek

 

 Przedstawione powyżej informacje o ii wojnie światowej mają swoją kontynuację TUTAJ

  Po więcej ciekawostek zapraszamy TUTAJ

 

 

You may also like

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie