Home Muzea, zabytki i galerie Jak dziś próbujemy ocalić pamięć o polskich Żydach?

Jak dziś próbujemy ocalić pamięć o polskich Żydach?

przez historyk
0 komentarz

 

 

 

 

 

Jak dziś w Warszawie kultywowane są tradycje kultury żydowskiej?

   Najbardziej znaczący wpływ na rozwój bogatej kulturowo społeczności warszawskiej mieli bez wątpienia polscy Żydzi, którzy od blisko tysiąca lat zamieszkiwali tereny Polski, a ich liczba w Warszawie stanowiła blisko jedną trzecią ogólnej liczby mieszkańców ówczesnej stolicy Polski. Ślady tej obecności przetrwały do dziś, a wiedza na temat kultury żydowskiej szerzona jest na rozmaite sposoby.

 

Ulicami przedwojennej żydowskiej Warszawy

 

   W zgiełku i gwarze ulic przedwojennej Warszawy obecnych było wiele kultur i tradycji z całego świata. Co rusz słychać było jidysz, na miejskich marketach żydowscy kupcy sprzedawali ręczne wyroby rzemieślnicze, muzycy grali popularne żydowskie melodie, a z otwartych okien docierały zapachy swojskich potraw. Choć demografia Warszawy uległa dużej zmianie od czasów drugiej wojny światowej, tradycje żydowskie są wciąż obecne i pielęgnowane w stolicy Polski.

 

   Codzienność polskich Żydów szczegółowo przedstawiają ekspozycje Muzeum Historii Żydów Polskich mieszczącego się w warszawskim Muranowie – dawnej dzielnicy żydowskiej. W nowoczesny sposób prezentują ponad tysiącletnią historię wspólnego życia Polaków i Żydów na ziemiach polskich. Nieopodal Muranowa, na ulicy Tłumackie, mieści się Żydowski Instytut Historyczny, gdzie odwiedzający mają możliwość uczestniczenia w wielu cyklicznych imprezach szerzących kulturę żydowską.

 

   Na Placu Grzybowskim mieści się Teatr Żydowski założony już w 1950 roku przez żydowską aktorkę Esterę Rachelę Kamińską. Jest to jedyna tego typu placówka w Polsce, a repertuar zawiera zarówno spektakle w języku polskim, jak i w jidysz. Przy ulicy Waliców 14 w Warszawie znajduje się kamienica, w której w czasie istnienia getta warszawskiego mieszkał żydowski poeta i autor piosenek Władysław Szlengel, a także żydowski etnograf – Menachem Kipnis. Na ulicy Chłodnej, która częściowo znajdowała się w obrębie getta warszawskiego, po renowacji w 2011 roku upamiętniono pomnikiem Kładkę Pamięci – miejsce, w którym w 1942 roku zbiegały się granice małego i dużego getta.

 

 

W rytmie żydowskiej muzyki i filmu żydowskiego

 

   Od 11 lat w Warszawie organizowany jest Festiwal Warszawa Singera – pierwsza edycja miała miejsce w 2004 roku, czyli w rocznicę śmierci Beshevisa Singera, zdobywcy nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Kilkunastodniowa impreza odbywa się w wielu miejscach stolicy jednocześnie, a publiczność ma szansę poznać żydowską muzykę, kuchnię czy sztukę uliczną. Specjalnie na tę okazję Warszawę odwiedzają słynni muzycy żydowscy z całego świata.

 

   O szerzenie znajomości żydowskiej muzyki w Warszawie dba również Festiwal Nowa Muzyka Żydowska, podczas którego publiczność ma możliwość poznania współczesnej twórczości inspirowanej muzycznym dziedzictwem społeczności żydowskiej.

 

   Od 13 lat organizowany jest także Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej. Tegoroczna edycja dedykowana jest Mike’owi Nicholsowi, a nagrody (Kamery Dawida) przyznane zostaną w dwunastu kategoriach. Siostrzana edycja imprezy odbywa się od dziesięciu lat w Los Angeles (Los Angeles Jewish Film Festival).

 

 

You may also like

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie