Przede wszystkim skromnie
Od wieków najbardziej istotnym elementem wyglądu kobiety była jej fryzura. Już pradawni celtyccy Druidzi utrzymywali kobiety w przekonaniu, że warkocze podobają się bogom. Nadają one paniom skromnego wyglądu i to właśnie ujmuje bogów do tego stopnia, że właśnie im służą swoim błogosławieństwem.
Atrybut prawdziwej kobiety
Długie włosy u płci pięknej od zawsze były atrybutem ich kobiecości, a co najważniejsze – ich atrakcyjnego wyglądu. Warkocze plecione z długich włosów, znane były już od niepamiętnych czasów. A co najważniejsze, znała je każda kultura, w której żył człowiek na Starym Kontynencie. Co więcej, fryzurze tej przypisywano szczególne znaczenie magiczne i wyjątkową moc.
Podobając się panom
Fryzury, które wykonywane były z warkocza, dla przykładu „korona”, zawsze podobały się mężczyznom. To właśnie takim kobietom mężczyźni przesyłali czułe spojrzenia i miłe słówka. Uważano, że kobieta w takim uczesaniu jest kobietą cierpliwą i stabilną pod względem emocjonalnym. To takiej właśnie kobiety szukano sobie na żonę, a co najważniejsze, na przykład w kulturach starosłowiańskich, to kobieta skromna, z uplecionym warkoczem była wybierana na kapłankę bogów.
Warkocze o czymś świadczą
W świecie dawnych Celtów sądzono, że warkocze skrywają część psychiki ich właścicielki. Druidzi wierzyli, że w warkocz wpleciona jest ochrona kobiety przed złymi mocami.
Warkocz panny młodej
Młodej celtyckiej dziewczynie, która wychodziła za mąż, zawsze zaplatano dwa warkocze. Fakt ten miał symbolizować więź z bogiem – Dagdą– oraz z małżonkiem. Warkocz celtyckiej gospodyni odzwierciedlał dobrobyt w domu. Gdy miały miejsce barbarzyńskie najazdy na Europę, wojownicy, gdy pojmali w niewolę kobietę z warkoczami, od razu jej je odcinali. Ponieważ sądzili oni, że dzięki warkoczom kobieta uzyska błogosławieństwo bogów i wyjdzie cało z niewoli.
Kobieta – matka
Kobiety, chcąc szybko zajść w ciążę, splatały sobie w warkocze zioła płodności z nawłocią. Rozplatały je dopiero wtedy, gdy pojawiały się pierwsze oznaki odmiennego stanu.
Warkocze u mężczyzn
Od siedemnastego stulecia mężczyźni bardzo lubili chodzić w peruczkach i treskach. Gdy peruczka miała dłuższe włosy, nawet panowie splatali na niej warkocze, ponieważ sądzili, że taka fryzura ich po prostu odmładza. Nawet Król Słońce po przejściu tyfusu, podczas którego stracił włosy, kazał sobie wykonać peruczkę z warkoczami, które wierzył, że sprawią szybkie odrośniecie jego naturalnych włosów.
Ewa Michałowska-Walkiewicz