Strona główna » Historia choinki

Historia choinki

przez Redakcja
0 komentarz
obraz przedstawia dłon kobiecą zbliżającą się do choinki w celu powieszenia bombki

Najważniejszym symbolem związanym z Bożym Narodzeniem jest choinka. W tym czasie właśnie ona zdobi każde mieszkanie, witrynę sklepową oraz biuro. W dawnych czasach zwykło się mówić, że grudzień jest miesiącem choinki, jej zakupu, wystrojenia i świętowania przy niej.

Podłaźniczka

Pierwszymi namiastkami dziś nam znanych choinek, były tak zwane podłaźniczki. Wówczas urwaną w lesie dorodną gałązkę choinki umieszczano pod sufitem, rzadziej we flakonie. Rzecz jasna musiała być ona udekorowana kolorowym łańcuchem, białymi gwiazdkami wykonanymi z papieru i bombkami.

Niostki

Z biegiem czasu miejsce podłaźniczki zajęła tak zwana niostka. Była to niewielka choineczka również zawieszana u sufitu. Musiała i ona być pięknie udekorowana. Wisząca u powały niostka, nie zajmowała miejsca na podłodze. Można było zatem pod nią coś postawić, a urokliwości oczywiście jej nie brakowało.

Tradycyjne choinki

Jednak najpiękniej asymiluje się z klimatem świąt Bożego Narodzenia tradycyjna choinka, stojąca na środku głównego pokoju, czekająca na wigilijnych gości. Tradycja ubierania choinki wywodzi się z Niemiec. Niemcy wierzyli, że gdy w Betlejem urodził się Pan Jezus w małej lichej stajence, łatwo mógł go znaleźć czatujący na życie Syna Bożego król Herod. Aby zatem zatuszować to miejsce, niedźwiedzie naściągały choinek z pobliskiego lasu i poukładały je tak, by zasłaniały drzwi wejściowe szopki. Gdy ciągnęły one za sobą drzewka choinkowe, przyczepiały się do nich liście, szyszki oraz ptasie piórka. Aby zatem nawiązać do tej legendy, tradycją stało się dekorowanie choinki.

W innych krajach

Legenda ta tak bardzo spodobała się innym krajom Starego Kontynentu, że z czasem i one zaczęły kultywować ubieranie choinki na święta Bożego Narodzenia. Po Niemczech szybko zaczęto ubierać drzewko we Francji, Anglii oraz Austrii.

Choinki w naszym kraju

W Polsce znamy bale choinkowe. Zarówno uczestniczą w nich młodsi, jak i starsi Polacy. Wszyscy kochają dekorować choinkę, a już najbardziej lubią śpiewać przy niej kolędy.

Symbol życia

Choinka to symbol życia. Mimo że będzie ona ścięta i przyniesiona do domu na okres świąt, to z wiosną od jej korzenia odbije nowe drzewko. Zatem szczególnie celebrowano posiadanie choinki w czasie zaborów. Polski nie było na mapach Europy jako wolnego i suwerennego państwa, ale wszyscy wierzyli w to, że ona, jak ta zielona choinka, z czasem się odrodzi.

 

Dzisiaj nikt sobie nie wyobraża Bożego Narodzenia bez choinki. Stoi ona jako dekoracja nie tylko naszych domów, ale przede wszystkim żłóbka w każdym kościele, przyjąwszy zwyczajową zatem nazwę bożego drzewka.

 

Ewa Michałowska-Walkiewicz

You may also like

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie