Strona główna » Historia koryta. Naczynie dla świń?

Historia koryta. Naczynie dla świń?

przez historyk
0 komentarz

Koryto to podłużne naczynie gospodarskie, najczęściej wykonane z drewna, które wykorzystywane jest do podawania pożywienia i wody zwierzętom gospodarskim, najczęściej świniom.

Dla zwierząt stadnych

Naczynie to używane jest do karmienia zwierząt żyjących stadnie, tak na przykład żyją świnie. Koryta posiadają charakterystyczny kształt, ułatwiający wyjadanie karmy do końca. Koryta nie tylko wykonywane były i są z drewna lub z kamienia. W dobie współczesnej robione są one z innych równie trwałych materiałów.

Gdy zawierano związek małżeński

W dawnych czasach, gdy zawierano związek małżeński, niekiedy rodzina pana młodego chciała duże wiana ze strony panny młodej. W okolicy Pomorza Polskiego mieszkał niejaki szlachcic Sulim, który miał pięknego syna. Gdy ten postanowił się ożenić, Sulim nakazał rodzinie przyszłej synowej dać tyle talarów na wiano, ile pomieści jego świńskie koryto. Chociaż syn Sulima był dobry i urodziwy, był on przez całe życie starym kawalerem, ponieważ nikt nie chciał jego ojcu wypłacić tak potężnego posagu.

Na Polesiu

W dobie dwudziestolecia międzywojennego w lasach na Polesiu mieszkała zła czarownica Egoda. Podobno zwabiała ona wędrujących po lesie młodych chłopców. Po ich zabiciu krew z ich młodych ciał ściągała do koryta, w którym następnie się kąpała, posiadając tym sposobem ciągle młodą cerę mimo upływu lat.

Koryto na prezent

W osiemnastym wieku gdy ktoś dostał na prezent koryto, wiedział, że jest on uważany przez znajomych za dobrego gospodarza. Gdy zaś w sąsiedztwie ktoś nie był lubiany, też od znajomych mógł otrzymać w darze koryto, ale tym razem już z dziurą na środku. Musiał on sobie wtedy zdać sprawę ze swojego statusu społecznego.

Czasy Słowian

Za czasów dawnych Słowian, gdy w jakiejś rodzinie zachorowało dziecko, najczęściej kąpano je w korycie świńskim, aby ta choroba szybko z dziecka przeszła na te zwierzęta. Natomiast gdy proszono okoliczne guślarki o pomoc, aby uzdrowiły one swoją magią chorego człowieka, najczęściej dawano jej jako zapłatę koryto czystej oliwy.

 

Jak zatem widzimy, koryto to nie tylko naczynie gospodarskie, ale też i takie, z którym związane są legendy i tajemne opowieści.

 

Ewa Michałowska-Walkiewicz

You may also like

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie