Home Felietony Historia fotela

Historia fotela

przez Redakcja
0 komentarz

Wygoda i artyzm w jednym

Już w epoce odrodzenia stawiano na wygodę człowieka i jego wszelkie dobro. W tym właśnie okresie zaczęły pojawiać się pierwsze fotele dostępne nie tylko dla znaczących osób, ale także dla zwykłych śmiertelników. W tym czasie mawiano, że „tyle człowiek wart, co se zje i odpocznie należycie”.

Jak drewniane, to i twarde

Drewniane i twarde siedziska fotelowe już w renesansie pojawiły się jako pierwsze modne meble. W XVI wieku rozpowszechnił się też bardzo dobrze wszystkim znany zwyczaj tapicerowania siedziska i oczywiście oparcia fotelowego. Bogatsi czynili to delikatną tłoczoną skórą lub aksamitną tkaniną. Z czasem pojawiły się też wielkie świecące guzy, świadczące o większej zamożności posiadacza fotela.

A co na to barok?

W okresie baroku fotele na dobre zagościły w wielu domach, zachwycając swoim bogactwem i szeregiem form zdobniczych. W tej epoce właśnie, kiedy to swoje warsztaty prowadzili pierwsi stolarze-artyści, swój początek ma prawdziwa historia fotela zdobionego. Takie właśnie siedzenie pokojowe wyściełano pięknymi materiami, często haftowanymi złotymi lub srebrnymi nićmi. Pięknie wytapicerowane fotele były przeznaczone dla osób wielce znaczących w danej społeczności, a szczególnie były one przeznaczane dla senatorów i królów.

XIX stulecie

Od XIX wieku, gdy ruszyła fabryczna produkcja foteli, bardzo szybko rozwijał się przemysł meblarski, produkujący właśnie ten sprzęt domowy. Zaczęły wówczas powstawać modele tych siedzisk, które w swojej wymowie nawiązywały do klasycyzmu. One, znajdując się we wnętrzu pokoju czy też salonu, świadczyły o prestiżu ich posiadacza. W dobie dwudziestolecia międzywojennego na fotelu siadali seniorzy domu, a w szczególności matka. Niektóre fotele były składane i wnoszone do pokoju tylko wtedy, gdy przyjeżdżali znamienici goście, a w szczególności dalsi seniorzy rodu.

Czytając książki

Gdy znamienici ludzie osiemnastowiecznej Warszawy korzystali z biblioteki królewskiej, siadali oni zawsze w wygodnych fotelach, niejednokrotnie bujanych, by oddać się dobrej lekturze w wygodnym miejscu.

Proste, czyli sztywniaki

Dla kobiet po porodzie, w celu wygodnego karmienia dziecka, tworzono proste fotele, czyli inaczej mówiąc „sztywniaki”. Były one wykonywane po to, by lepiej i wygodniej było zarówno matce, jak i dziecku.

 

Dzisiaj w wielu parkach i tuż nad rzekami wykonuje się fotele betonowe, aby można było z nich skorzystać w czasie dłuższego odpoczynku. Nasza Redakcja udała się do parku teatralnego w Grecji, aby na takim właśnie fotelu pooddychać czystym powietrzem.

 

Ewa Michałowska-Walkiewicz

You may also like

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie