Srebrna biżuteria, jak czytamy w różnych źródłach historycznych, od wielu stuleci zachwyca kobiety i śmiało możemy stwierdzić, że w każdym wieku. Budzi ona zachwyt poprzez swój niezwykły i delikatny blask, różnorodność wzorów i dodanych do jej wyrobu szlachetnych kamieni.
Duży wybór
Na współczesnym rynku wybór srebrnej biżuterii jest naprawdę niezwykły, a mówimy tutaj o delikatnych kolczykach, pierścionkach czy też przeróżnych zawieszkach, dlatego często kobiety nie mogą się na nic jednoznacznie zdecydować. Srebro, w dawnym świecie celtyckim, było pierwiastkiem, dzięki któremu Druidzi wypędzali złe duchy, a nawet potrafili uzdrowić drugiego człowieka. Natomiast w starożytnym Egipcie wykonywano tak zwane srebrne zaklęcia, w wyniku których osoba, chcąca pozbyć się złego małżonka, wkrótce zostawała sama zaś ta, która chciała mieć męża czy żonę, szybko swoją połowę znajdowała. „Srebrnych zaklęć” dokonywał mag odziany od stóp do głów w srebrną biżuterię.
Bardzo stara historia
Historia srebrnej biżuterii jest bardzo stara. Wyparła ona ze świata muszle, kamienie, a nawet kości, z których ludzie robili sobie biżuterię. Jak nam mówi historia, właśnie ze srebra początkowo mężczyźni robili sobie wszelkie ozdoby, aby tym samym podnieść swoje znaczenie i pozycję w społeczeństwie. Męska biżuteria typu „zapiny”, klamry czy też wisiory noszone przy mieczu, zaskarbiały mu przychylność ze strony kobiet i, jak wierzono, losu.
4 000 lat p.n.e.
Jak nam wiadomo, srebro zaczęto wydobywać około 4 000 lat p.n.e. Początkowo miało to miejsce w Anatolii, stanowiącej w owym czasie tereny dzisiejszej Turcji. Początkowo metal ten był też pewnego rodzaju środkiem płatniczym, ale wykonywano również z niego naczynia i sztućce. Już wtedy ze srebra czyniono wszelkie ozdoby, które zawieszano na ścianach domów, a także zaczęto z niego wykonywać biżuterię dla kobiet.
Wieki później
W kolejnych wiekach zauważalny był wzrost wartości srebra, a nastąpiło to, gdy usprawniono technikę jego wydobycia. Srebro szczególnie pokochali Grecy, Rzymianie i Egipcjanie. I właśnie w Egipcie do czasu 1 600 roku p.n.e. było ono więcej warte niż złoto i zarezerwowano je jako biżuterię dla najważniejszych osób w państwie. Przodującym producentem srebra jako kruszcu była Hiszpania, zaś producentem biżuterii srebrnej był przede wszystkim Rzym.
Srebro i bursztyn
W Polsce w dawnych czasach często łączono srebro z wydobywanym z morza bursztynem. Takie połączenie było bardzo uznawane przez kobiety, rzadziej przez mężczyzn, którzy już od XVIII w. preferowali złoto. W dobie XIX-wiecznej w Europie płacono niekoniecznie pieniędzmi, ale przede wszystkim srebrnymi i złotymi wyrobami.
Srebro w magii
Jak wiemy z wielu źródeł historycznych, srebrem leczono, zaklinano złą sytuację, a nawet wykonywano srebrne kule, którymi zabijano wiedźmy i czarownice. Dzięki srebrnej biżuterii ludzie wykupywali swoje dusze z piekła, składając takową ofiarę księdzu podczas mszy. Opiłki srebrne potrafiły uzdrawiać i obdarzać kogoś miłością.
Srebro do dzisiaj jest drogim kruszcem, a także składnikiem wielu magicznych mikstur.
Ewa Michałowska-Walkiewicz