Home Felietony Historia pieśni wojskowej

Historia pieśni wojskowej

przez historyk
0 komentarz

Najstarszą polską pieśnią patriotyczną, która znana już była w trzynastym stuleciu,  jest oczywiście „Bogurodzica”. Była ona wykonywana przez rycerstwo polskie tuż przed bitwą pod Grunwaldem w 1410 roku, ale też i przed bitwą rozegraną pod Wiedniem w roku 1683. Miała ona na celu zagrzewanie polskiego rycerza do walki, przypominając mu o nadrzędnych wartościach człowieka, które wypływają z wolności kraju, w którym on żyje.

Wiek wojen

W okresie XVII stulecia, poziomu rangi pieśni narodowej nie uzyskała żadna znana pieśń. Jednakże, hymnem dynastii Jagiellonów stała się pieśń zatytułowana „Gentis Polonae Gloria”, która opiewała sprawiedliwe ich rządy i dobrobyt poddanych polskiego króla. 

Okres zaborów

Gdy w roku 1772 na ziemiach polskich miał miejsce pierwszy rozbiór, Polacy śpiewając pieśni o zabarwieniu ojczyźnianym, dodawali sobie otuchy z jakiego potężnego niegdyś kraju wywodzą się ich korzenie. W roku 1797 we Włoszech Józef Wybicki, napisał pieśń noszącą tytuł „Pieśń Legionów Polskich we Włoszech”. Napisana była ona do muzyki znanego wszystkim mazurka ludowego. Dlatego też kolejna nazwa tej pieśni Józefa Wybickiego, to „Mazurek Dąbrowskiego”, która z czasem stała się naszym narodowym hymnem, zatwierdzonym w roku 1927.

W Królestwie Polskim….

W okresie Królestwa Polskiego czyli od roku 1815, pieśnią oficjalną był „Hymn na rocznicę ogłoszenia Królestwa Polskiego z woli Naczelnego Wodza Wojsku Polskiemu do śpiewania podany”. Autorem tekstu był Alojzy Feliński a melodię ułożył muzyk wojskowy Jan Kaszewski. W tym czasie królem Polski był oczywiście car Rosji Aleksander I, znienawidzona władza przez wszystkich Polaków. W latach 1817–1819 do pieśni tej zostały przyłączone dwie zwrotki, napisane przez Antoniego Goreckiego, w którym śpiewano: „Naszą Ojczyznę racz nam zwrócić, Panie”. Od tego momentu, pieśń ta jest raczej pieśnią religijną. 

Niezwykłe koncerty patriotyczne

Zespół Artystyczny Wojska Polskiego, to przewspaniała instytucja popularyzująca tradycje narodowe i chwałę oręża polskiego. Zespół ten, jest zapraszany na różne imprezy okolicznościowe, na przykład upamiętniające zwycięstwo polskiego żołnierza podczas Bitwy Warszawskiej czy też opiewające polskie bohaterstwo w dniach powstania warszawskiego. Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego, swoimi występami ubogaca obchody państwowe w różnych miejscach naszego kraju. RZAWP, daje koncerty również i za granicą, aby i tam promować wartości narodowe każdego Polaka. RZAWP posiada też bogaty repertuar operetkowy oraz musicalowy, którym zawsze zachwyca prawdziwego konesera sztuki muzycznej. Zespół ten objął schedę grup teatralno-estradowych działających przy Domach Żołnierza Polskiego II Rzeczypospolitej. Obecnie w skład Zespołu wchodzą soliści, chór, balet, orkiestra koncertowa a także kwartet smyczkowy.

Nasza Redakcja była zaproszona przez pana Romana Figarskiego grającego na altówce w Kwartecie Smyczkowym RZAWP, do kościoła św. Bartłomieja we Wsoli. Tam wspomniany zespół dał przeuroczy koncert, dla uczczenia polskiego bohaterstwa podczas wojny obronnej w roku 1939 oraz podczas zwycięskiej Bitwy Warszawskiej z roku 1920.

 

 

Ewa Michałowska -Walkiewicz

Fot: Ewa Michałowska -Walkiewicz

 

 

 

You may also like

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie