Strona główna » Historia zakupów

Historia zakupów

przez historyk
0 komentarz

W starożytności wszelkiego rodzaju przepływ towarów, kończący się jego zbyciem, nazywany był handlem. Przede wszystkim obejmował on obrót takim towarem jak, jedwab, szlachetne metale, przyprawy, żywność no i oczywiście niewolnicy. Pieniądze uzyskane z takiego procederu nosiły nazwę dochodu z „kupczenia”.

Trasy handlowe

Najważniejszymi traktami handlowymi były na przykład trasy zwane zwyczajowo: Jedwabnym Szlakiem, który łączył Chiny ze Starym Kontynentem, Szlak Bursztynowy, wiodący przez całą Polskę znad Morza Bałtyckiego oraz „słone” szlaki morskie znane na Morzu Śródziemnym i Bałtyku. Handel międzynarodowy odgrywał bardzo ważną rolę. Rola ta znajdowała swoje odbicie w rozwoju starożytnych cywilizacji, takich jak kultura w Egipcie, Mezopotamii, Persji, Grecji oraz Rzymie.

Rola handlu

Rola handlu różnymi towarami, rzecz jasna, była bardzo istotna już od epoki starożytnej. Dzięki wymianie towarów różne społeczności oraz różne kultury mogły pozyskiwać nieznane dotąd surowce, a także można było sprzedawać swoje produkty, na które był popyt w innych krajach. Handel zatem sprzyjał wymianie kulturowej, technologicznej oraz naukowej między różnymi krajami i społecznościami. Ówczesne cywilizacje najczęściej korzystające z handlu to przede wszystkim Fenicjanie, Grecy, Rzymianie i Chińczycy. Wzrost handlu między różnymi krajami stał się przyczyną powstania pierwszych imperiów. Zaistniałe imperia sprawowały kontrolę ważnych tras handlowych, narzucając niekiedy cenę danego towaru.

Handel w wiekach średnich

Średniowiecze też przyniosło ważne zmiany dotyczące handlu. W tym czasie miał miejsce wzrost wymiany towarów nie tylko między krajami, ale przede wszystkim między kontynentami. Wśród bardzo pożądanych towarów znajdowały się głównie przyprawy, wino, sól, jedwab i różne futra zwierzęce. Do rozwoju handlu przyczynił się przede wszystkim rozwój technologii żeglugowych, który umożliwił dalsze podróże morskie. Rosnące zapotrzebowanie na towary luksusowe, dla przykładu na jedwab i futra, nakręcało handel międzykontynentalny. 

Dla rozwoju miast

Handel odegrał niebywałą rolę w rozwoju średniowiecznych miast i państw. Dzięki niemu dla przykładu Wenecja, Genua czy Brugia stały się ważnymi centrami kupieckimi. Wzrost handlu przyczynił się też do rozwoju państw, które sprawowały kontrolę przebiegu handlu. W ten sposób zaznaczyła swoje istnienie w grupie liderów handlowych Republika Wenecka oraz Hanza. Handel wpłynął też na rozwój kultury, nauki i umożliwiał wymianę wiedzy i różnych doświadczeń.

Za sprawą handlu

Odkrycia geograficzne w wiekach XV–XVII miały miejsce za sprawą wypraw handlowych. Dla przykładu Krzysztof Kolumb, wyprawiając się do Indii, odkrył Amerykę.

W dobie dzisiejszej handel nie tylko polega na upłynnianiu towarów w sklepach, ale jest też możliwością poznawania ich, próbowania, a także przymierzania tego, co nie do końca chcemy kupić.

 

Ewa Michałowska-Walkiewicz

 

You may also like

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie