Home Inne 2 Jak wybrać noże survivalowe i taktyczne?

Jak wybrać noże survivalowe i taktyczne?

przez historyk
0 komentarz

Nóż survivalowy stanowi podstawowy element ekwipunku kompletowanego z myślą o wyprawie w teren. Przyda się zarówno początkującym, jak i zaawansowanym użytkownikom. Zdarza się nawet, że zaprawieni w bojach zadają sobie pytanie, jakie noże survivalowe będą najlepsze, ponieważ poszukują nowych opcji. Odpowiedź nie jest łatwa, gdyż asortyment jest szeroki. Jak więc wybrać odpowiedni model?

 

 

1. Składany czy nie? Różne modele noży

2. Głownia – na co zwrócić uwagę?

3. Noże survival do różnych zadań

4. Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Istnieje wiele powodów, by kupić noże survivalowe i taktyczne: dla siebie – z myślą o wyprawach w teren lub do korzystania w miejskiej dżungli albo dla kogoś – na prezent.

Składany czy nie? Różne modele noży

Podstawowe pytanie dotyczy konstrukcji noża. Nóż survivalowy może pozwalać na złożenie ostrza lub mieć głownię stałą (w przypadku tzw. noży fixów). Każdy wariant ma swoje zalety i wady oraz specyficzne zastosowanie.

Noże survivalowe składane zajmują w kieszeni zdecydowanie mniej miejsca niż ich odpowiedniki z głownią stałą. Można nosić je bez dodatkowego zabezpieczenia w postaci pochwy. Dodatkową zaletę stanowi konstrukcja sprężynowa pozwalająca na szybkie otwieranie. Z drugiej strony prosta głownia także ma niekwestionowane atuty. Takie noże taktyczne i survivalowe są przede wszystkim bardziej wytrzymałe. Zabrudzenia, które w skrajnych przypadkach uniemożliwiają otwarcie ostrza noża składanego, tu nie stanowią problemu.

Które modele noży są bezpieczniejsze? W tej kategorii zdecydowanie wygrywa typ noża ze stałą głownią. Nóż taktyczny składany przy uderzeniu lub upadku może się otworzyć, co zwiększa ryzyko zranienia. Aby tego uniknąć, zainwestuj w jeden z noży survivalowych z dodatkową blokadą. Z pewnością jednak stała głownia oznacza wygodniejszą rękojeść. Model składany musi pomieścić złożone ostrze oraz mechanizm blokady, co niekorzystnie wpływa na ergonomię.

Głownia – na co zwrócić uwagę?

Przed zakupem sprawdź parametry wyróżniające dany rodzaj ostrza, ponieważ to one wpływają na późniejszą funkcjonalność. W nożach składanych najczęściej stosuje się głownię między 7,5 a 10 cm – krótsza nie sprawdzi się nawet przy podstawowych czynnościach, dłuższa zaś będzie niepraktyczna w kontekście kompaktowego charakteru sprzętu. Oczywiście, wielu producentów oferuje mniejsze noże, które są bardziej dyskretne. Od ciebie zależy, czy taka długość okaże się wystarczająca.

Noże ze stałą głownią zwykle mają ok. 10 – 13 cm. Podstawowe narzędzie przeznaczone do stosowania na łonie natury nie powinno być dłuższe niż 15 cm, gdyż stanie się uciążliwe w noszeniu. Jeśli planujesz korzystać z niego głównie na miejscu, możesz pokusić się o tak znaczny wymiar.

Noże survival do różnych zadań

Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, zastanów się, do czego najczęściej będziesz wykorzystywać nóż. Do lekkich prac: przecinania sznurów czy ostrzenia gałęzi wystarczy podstawowy model. Możesz się więc kierować własnymi upodobaniami czy względami wizualnymi.

Przy konkretnych zastosowaniach skalkuluj dodatkowe czynniki: typ konstrukcji, grubość wykorzystanej stali, wysokość i rodzaj szlifu, zastosowany kąt ostrzenia, profilowanie głowni czy wymiary. Rozpatruj konkretne produkty przez pryzmat ich funkcji. Nie daj się jednak zwieść pozorom. Waga rękojeści i duże ostrze nie zawsze gwarantują dobre rezultaty. Przeciwnie: 20-centymetrowa głownia jest mało precyzyjna i stosunkowo ciężka, dlatego trudniej ją manewrować. Lepszym wyborem okaże się profile wharncliff lub spear point z ostrym szpicem.

 

 

Źródło: Artykuł sponsorowany 

You may also like

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie