Home Literatura Recenzja książki Andrzeja Nowaka-Arczewskiego „Przykosa. Bohater z AK – zdrajca z UB. Śledztwo śladami Redera”

Recenzja książki Andrzeja Nowaka-Arczewskiego „Przykosa. Bohater z AK – zdrajca z UB. Śledztwo śladami Redera”

przez historyk
0 komentarz

Przykosa  to piaszczyste wzniesienie utworzone w nurcie rzeki. Potrafi utrzymać się długo w jednym miejscu. Jest to jednak teren zdradziecki, gdyż wypłycenie jest grząskie i potrafi wciągnąć niebezpiecznie głęboko, kilka metrów pod powierzchnię.

Taki jest główny bohater najnowszej książki Andrzeja Nowaka-Arczewskiego. To człowiek pozbawiony zasad i moralności. Jest bohaterem i żołnierzem Armii Krajowej. Jednocześnie jest agentem i zdrajcą.

Na pomysł napisania książki autor wpadł przypadkowo. W archiwum odnaleziono krótką notatkę informującą o donosie na dowódców Armii Krajowej przez najbliższego współpracownika, oficera polskiego podziemia. Ten krótki raport prowokuje do poszukiwań tożsamości osoby, która sprzedała przełożonych i kolegów z czasów konspiracji. Kim jest „Dąb”, jak podpisał się autor notatki?

Tożsamość zdrajcy udało się ustalić. Odnaleziono również jego oficjalne zobowiązanie o współpracy z Urzędem Bezpieczeństwa. Historia opisana w książce rozpoczyna się w lipcu czterdziestego czwartego roku. Poznajemy głównego bohatera i tło decyzji, którą podjął niecały rok później.

Część rozdziałów opisuje pracę autora nad zbieraniem dokumentów i poszukiwaniem świadków dawnych wydarzeń. Reporter dotarł do rodziny opisywanej postaci, którzy wyrazili zgodę na publikację oraz autoryzowali tekst. To sprawia, że cała pozycja jest rzetelna i wiarygodna.

Nie wszystkie kwestie udało się wyjaśnić. Do tej pory historycy spierają się o niektóre daty. Autor starał się dotrzeć do wielu źródeł, rozmawiał z osobami, które mogły znać opisywaną postać lub przybliżyć ciekawiącą go kwestię. Czasami jednak całkowite odkrycie przeszłości jest niemożliwe. W niektórych miejscach pojawiają się przypuszczenia i domysły. Dzięki temu książka jest ciekawa i prowokuje czytelnika do samodzielnego przemyślenia tematu.

Publikacja wzbogacona jest licznymi zdjęciami głównych postaci a także kopiami raportów i dokumentów, które autor odnalazł podczas zbierania materiału do pracy.

 

Andrzej Nowak-Arczewski jest reporterem i dziennikarzem. Przez wiele lat współpracował z prasą lokalną. Jest doceniany za swoje reportaże i literaturę faktu. Wśród znanych tytułów można wymienić „My z pałacu” czy „Zmiłuj się nad nami”.

Książka „Przykosa” premierę miała we wrześniu 2021 i możesz ją kupić TU.

 

 

Źródło: Artykuł partnerski

Fot: znak.pl

You may also like

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie