Home Festiwale i targi Relacja z I Dnia 330 Rocznicy Wiktorii Wiedeńskiej

Relacja z I Dnia 330 Rocznicy Wiktorii Wiedeńskiej

przez historyk
0 komentarz

 

 

 

 

 

 

W piątek, w Krakowie odbyło się Husarskie Upamiętnienie 330 rocznicy Wiktorii Wiedeńskiej, które jednocześnie zainaugurowało konny rajd szlakiem króla Jana III Sobieskiego do historycznej granicy I RP w Tarnowskich Górach.

 

Uroczystości rozpoczęły się na Wawelu, gdzie w katedrze pw. Św. Wacława i Stanisława  Podlaska Chorągiew Husarska wraz z Towarzyszami z Małopolski, zawierzyła rajd opiece świętych patronów. Warto przytoczyć słowa rotmistrza Chorągwi Dariusza Wasilewskiego, który podkreślał niesamowitą atmosferę panującą na Wawelu: ,,Kiedy staliśmy całą grupą, przed Ołtarzem Św. Stanisława, w tym bijącym sercu Polski, gdy turyści ogarnięci wrzawą i zwiedzaniem, ucichli w skupieniu i zwrócili swą uwagę na Ołtarz, księdza tradycyjnie przemawiającego, a także husarskie wojsko, można było poczuć ducha historii’’. Następnie w krypcie Św. Leonarda został złożony wieniec na grobie króla Jana III Sobieskiego, zwycięzcy spod Wiednia.

 

Następnie, wśród tłumu mieszkańców Krakowa i turystów, orszak z Królem Janem III Sobieskim oraz królową Marysieńką na czele, wyruszył w kierunku Pałacu Biskupiego w Krakowie, gdzie stając ławą konną naprzeciw słynnego okna Papieża Jana Pawła II, Husaria odmówiła symboliczne ,,Zdrowaś Maryjo’’ oraz ,,Pod Twoją Obronę’’, w intencji powodzenia inicjatywy. Warto dodać, iż przemarszowi towarzyszyły głośne okrzyki ,,Vivat Husaria!’’ ,,Vivat Rzeczpospolita’’!

 

Sprzed Pałacu wojska I Rzeczypospolitej udały się pod krakowski Magistrat. Na miejscu jeźdźców, piechotę oraz Damy husarskie, przywitał prezydent Jacek Majchrowski. Obchody zwieńczyło uroczyste odśpiewanie pierwszego hymnu Polski – ,,Bogurodzicy’’.

 

Podajemy dalszy program Rajdu:

 

24.08 sobota
Jurczyce, Polanka Hallera, XV Konny Bieg na orientację im. gen J Hallera
25.08 niedziela
Kalwaria Zebrzydowska – Kawaleryjska Pielgrzymka Konna; droga krzyżowa, Msza św. polowa, defilada, piknik 
Kalwaria-Kęty
26.08 poniedziałek
Kęty-Piasek 
27.08.2013 wtorek
Rajd Piasek-Pilchowice
28.08 
Zakończenie Rajdu ku granicy I Rzeczypospolitej w Gliwicach – hołd królowi Janowi III Sobieskiemu i polskiej Armii

You may also like

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie