Home I wś, okres międzywojenny i II wś 2 Sarnowa Góra 1920 – 18 sierpnia 2012

Sarnowa Góra 1920 – 18 sierpnia 2012

przez historyk
0 komentarz

Wojna polsko-bolszewicka przez historyków nazwana została „cudem nad Wisłą”, dla państwa polskiego które po 123 latach odzyskało niepodległość była to wojna w obronie suwerenności., ale także, wojna która była ogromnym wysiłkiem dla młodego organizmu państwowego. Polacy w obliczu tej wojny stanęli zjednoczeni jeśli nie liczyć zagorzałych komunistów którzy uwierzyli w hasła rewolucji bolszewickiej.

Rekonstrukcja bitwy pod Sarnowa Górą jest przypomnieniem tamtych bohaterskich dni chwały oręża polskiego z uwzględnieniem wysiłku bojowego 18 DP (145 pułk i 42 pułk) pod dowództwem gen. Krajowskiego i jego uderzenia na skrzydło 15 Armii Bolszewickiej.

Przy tej okazji warto wspomnieć tu postać kaprala Dionizego Kręgielskiego, który w pewnym momencie został najstarszy stopniem w swoim oddziale i to on poprowadził atak na wrogie pozycje, za swój czym został odznaczony orderem Virtuti Militari klasy V. Wypominam o nim dlatego, iż w podręcznikach historii poznajemy wielkich strategów, dowódców, a zapominamy, że w tej wojnie zwyciężali tacy ludzie jak kapral Krajowski, to nasza dzisiejsza wolność mierzona była krwią takich właśnie ludzi.

Plan Imprezy:

11.30 – Uroczystość pod pomnikiem upamiętniajacym bitwę pod Sarnowa Górą, złożenie kwiatów i apel poległych;

12.00 – Msza święta za obrońców Ojczyzny w 1920 r,.

14.00 – Widowiko historyczne " Sarnowa Góra 1920".

Widowisko z udziałem 80-100 rekonstruktorów, przewiduje użycie efektów pirotechnicznych, sprzęt z epoki ( samochód pancerny – Ford T oraz strzelajaca armata wz.02/26.

You may also like

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie