Strona główna » Recenzja książki Historie Kryminalne. Wiek XIX

Recenzja książki Historie Kryminalne. Wiek XIX

przez historyk
0 komentarz

Piotr Ryttel, Karol Ryttel
"Historie Kryminalne. Wiek XIX – część 1”
Wydawnictwo Psychoskok
Rok wydania: 2017

Chciałbym gorąco polecić książkę Historie Kryminalne wieku XIX. To dla większości z was będzie pierwsze obcowanie z prawem, przestępczością, ofiarami i tymi, którzy za nic mieli zarówno prawo, jak i jego stróżów w XIX wieku.
Mamy tu „Kodeks kar głównych i poprawczych”, z tytułem po polsku i po rosyjsku, czyli prawodawstwo obowiązujące w XIX wieku. Tu trzeba gwoli prawdy dodać, że w pozostałych zaborach pruskim i austriackim również obowiązywały ustawy prawne.
Książka opisuje różne historie zbrodni popełnionych w tamtych czasach. Jedna z nich opowiadająca o nieszczęśliwej matce została opisana na podstawie artykułu zamieszczonego w gazecie wydawanej w Petersburgu w 1822 roku. Mamy tutaj także opowieść o Janie Babajewie, człowieku, który podawał się za ormiańskiego księcia. Babajew przez wiele lat żył na bakier z prawem. Ta historia pokazuje, co może się stać z człowiekiem nieuznającym reguł prawnych.
Najciekawsza jest historią, którą znajdziemy w rozdziale „Śmierć generała, czyli nieudolność sądu” opisująca sprawę niewyjaśnionej do dzisiaj śmierci generała Augustyna Słubickiego.


W książce przewijają się obok nieznanych szerzej postaci również takie, które znamy z historii: Hrabia Szembek, Jan Matejko, hrabie Dzieduszycki, Stanisław Staszic czy wspomniany już generał Słubicki. Wszyscy znamy te postaci, ale prawie nikt nie zna wydarzeń z nimi związanych a przedstawionych w „Historiach kryminalnych”
Książka napisana językiem zrozumiałym, prostym mimo występujących dość często pojęć prawniczych i otoczki historycznej.
Autorzy pokazują nam w czytelny sposób wydarzenia związanych z przestępczością w XIX wieku, o których mało kto wie, ponieważ rzadko są opisywane. Książka w dużej mierze wypełnia tę lukę. Okazuje się, że podobnie jak dzisiaj, także w tamtych czasach nie brakowało oszukańczych metod, nieuczciwych przedsięwzięć, prostych kradzieży oraz rozbojów i zabójstw i wszelkiego rodzaju oszustw.
Zachęcam do przeczytania, bo oprócz spraw kryminalnych możemy poznać trochę historii XIX wieku pokazanej w ciekawej formie.

Ireneusz Piątek

 


 


 

You may also like

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie