Strona główna » ,,Zapomniana księżniczka”

,,Zapomniana księżniczka”

przez historyk
0 komentarz

 

Mijamy ich i często nie zauważamy…. Tak bywa z nieznanymi szerzej bohaterami, zwłaszcza w trakcie wojny. I tak też się stało z indyjską księżniczką Noor Inayat Khan, która jako radiotelegrafistka  brytyjskiej SOE (Special Operations Executive) nie raz przysłużyła się aliantom podczas niebezpiecznych akcji. Choć była pacyfistką i nie przyczyniła się w swoim życiu do śmierci ani jednego człowieka, i  mimo tego, że Wielka Brytania kontrolowała Indie- zdecydowała się wstąpić do oddziałów specjalnych Jego Królewskiej Mości, by wesprzeć aliantów w  walce z Hitlerem. Tę fascynującą, nietuzinkową i bardzo odważną kobietę postanowił sportretować w swojej fabularyzowanej książce ,,Zapomniana Księżniczka" francuski dziennikarz i pisarz, redaktor naczelny ,,Liberation", Laurent Joffrin.

Narratorem powieści jest agent SOE, John Sutherland. 16 czerwca  1943, lecąc pod osłoną nocy do okupowanej Francji na pokładzie brytyjskiego samolotu transportowego, poznaje on Noor (występującą w książce jako  Noor Vijay Khan, a kryjącą się pod przybranym nazwiskiem Nora Wilson). Dziewczyna od razu robi na nim piorunujące wrażenie, nie przypuszcza jednak jeszcze, jak wielką rolę odegra w jego życiu….

Przeżywają razem różne perypetie, związane z początku tylko z akcjami SOE. Z czasem jednak więź, wytworzona między nimi przeradza się w prawdziwe uczucie…

Utwór Joffrina jest literacką próbą uchwycenia wewnętrznego rozdarcia agentów brytyjskich tajnych służb między  ich własnymi dążeniami, marzeniami i planami, a koniecznością zmierzenia się z okrucieństwem otaczającego ich świata.  Nic nie jest w nim pewne i dane raz na zawsze- nawet pozorny przyjaciel może się okazać trudnym do zdemaskowania przeciwnikiem.

Mimo to, współpracownicy SOE starają się żyć normalnie- urządzają  spotkania towarzyskie,  nie chcą myśleć o tym, co czeka ich po przekroczeniu progu swoich mieszkań. Niektórzy traktują to, co robią na rzecz Brytyjczyków jako zwykłą pracę.

Nawet nie mają świadomości, jak cynicznie mogą zostać wykorzystani, by przyszłe lądowanie aliantów w Normandii powiodło się….

Pisarz podejmuje  motywy walki o wolność, zdrady  i dylematów moralnych jednostki w obliczu problemów czasu wojny i okupacji, jednocześnie ubierając to wszystko w szatki historii miłosnej- nie jest to jednak ,,tania” , łzawa i ckliwa komedia romantyczna, ale prawdziwie wzruszający zapis tego, jak trudne i pełne przemocy warunki codziennego życia potrafią zbliżyć do siebie dwójkę ludzi.  Tego, że wartości takie jak miłość, przyjaźń i honor potrafią przetrwać wszystko- nawet wojnę czy  śmierć.

,,Zapomniana księżniczka” jest przejmującym świadectwem o niezwykłej odwadze konspiratorów Ruchu Oporu , którzy nie zawahali się poświęcić dla dobra przyszłych pokoleń swojego  życia, mając świadomość tego , że w każdym momencie mogą zginąć. Niszczenie łodzi podwodnych, ataki na niemieckie pociągi czy zamach na hitlerowskiego dostojnika to kroki, na które z pewnością zdecydowałoby się niewielu z nas.

Tytułowa bohaterka- Noor, jest symbolem niezłomnej  postawy w obliczu przeciwności losu, nawet tych najtrudniejszych do zniesienia. Nie musiała używać siły, a jednak swą ofiarnością odegrała niemałą rolę w  zwycięstwie dobra nad złem. W dzisiejszych czasach postaci takiego formatu już  niestety jest coraz mniej.

Powinniśmy pamiętać o tych, dzięki którym możliwe jest to, że możemy w spokoju przeczytać te słowa. O zwykłych ludziach o niezwykłych sercach.

Dlatego serdecznie zachęcam do przeczytania tej godnej polecenia, wzruszającej historii z zaskakującym, a zarazem smutnym  zakończeniem.   

You may also like

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie