I Dzień Tradycji Rzeczypospolitej w Pułtusku
Po raz pierwszy w historii Pułtuska, w miejscu historycznym dla całego Mazowsza, odbył się Dzień Tradycji Rzeczypospolitej, przenoszący mieszkańców miasta w czasy Husarii, króla Jana III Sobieskiego oraz zwycięstwa pod Wiedniem.
Inicjatywa została zrealizowana w ramach Ogólnopolskich Obchodów 330 rocznicy Wiktorii Wiedeńskiej. Fundacja Obowiązek Polski, Stowarzyszenie Wspólnota Polska oraz Podlaska Chorągiew Husarska zorganizowały na Zamku – Domu Polonii w zeszłą niedzielę, niepowtarzalne obchody niniejszej rocznicy.
Impreza rozpoczęła się od wymarszu wojsk I Rzeczypospolitej, piechoty oraz jazdy z Husarią na czele z Zamku w kierunku pułtuskiej Bazyliki, gdzie odbyła się uroczysta Msza Święta w asyście uzbrojonej Szlachty.
Po Mszy Świętej, wojsko zwartym szeregiem przemieściło się na dziedziniec Zamku, gdzie rozpoczęła się prezentacja armii polskich idących na odsiecz Wiedniowi. Dumę zaprezentowały mieszkańcom miasta Chorągwie Husarskie, piesza Chorągiew Komputowa S. Czarnieckiego, Towarzysze Pancerni oraz Damy Husarskie.
Gwoździem dnia był pierwszy zorganizowany Turniej Husarski we współczesnej Polsce.
,,Gonitwę do Pierścienia’’ o pierścień z orłem króla Sobieskiego drużynowo wygrała Podlaska Chorągiew Husarska. W szranki stanęło 24 Towarzyszy. Zwycięzcy indywidualni to Husarz Piotrowski (Chełmn – I miejsce), Husarz Mirota (Gniew – II miejsce) oraz Husarz Woroszyło (Białystok – III miejsce).
Obchody I Dnia Tradycji Rzeczypospolitej w Pułtusku, zwieńczyła uroczysta banderia wojsk ulicami miasta oraz pokaz sztucznych ogni.
Jako współorganizatorzy, pragniemy wyrazić serdeczne podziękowania za gościnność i pełen profesjonalizm Gospodarzy – Domu Polonii w Pułtusku. Wyrażamy nadzieję, iż to dopiero początek współpracy, zaś Dzień Tradycji Rzeczypospolitej w tym malowniczym oraz historycznym miejscu, wpisze się na stałe w kalendarz największych inicjatyw rekonstrukcyjnych w Polsce.
Adam Andruszkiewicz
Biuro Promocji Projektu
Wieden330.pl