Home Filmy Wiatr ze wschodu

Wiatr ze wschodu

przez historyk
0 komentarz

"Wiatr ze wschodu"

Reżyseria: Robert Enrico

Francja – Szwajcaria 1993 rok.

 

Chciałbym zaprosić wszystkich do obejrzenia nakręconego w 1993 roku filmu "Wiatr ze wschodu". Dzieło reżysera Roberta Enrico pokazuje mało znany epizod z końcowych dni II wojny światowej. Resztki 1 Rosyjskiej Armii Narodowej, formacji złożonej z byłych rosyjskich emigrantów a także jeńców wojennych pod dowództwem generała majora Borysa Smyslowskiego (znakomita rola Malcolma McDowella), uciekają przed Armią Czerwoną. 18 kwietnia generał Smysłowski wydał rozkaz odwrotu na zachód. W ostatnich dniach działań wojennych 494 osób, w tym 462 żołnierzy, 30 kobiet i 2 dzieci dociera nad granicę Szwajcarii. Zatrzymani tam przekraczają granicę z Liechtensteinem aby w tym małym państwie szukać schronienia. Dowodzący resztką swoich ludzi Smyslowski wie, że jak dostaną się w ręce Armii Czerwonej zostaną jako kolaboranci rozstrzelani. Film opisuje zmagania generała zmierzające do uratowania tych ostatnich żołnierzy Armii Narodowej przed niechybną śmiercią. Warto poświęcić czas żeby zobaczyć jak przedstawiciele władz radzieckich, a także misji repatriacyjnej próbują za wszelką cenę przekonać żołnierzy do powrotu, wykorzystując kruczki propagandowe, obiecując im wybaczenie i wspaniałą przyszłość w ZSRR…….

Polecam wszystkim którzy interesują się historią, tym bardziej że opisane w filmie zdarzenia oparte są na faktach, a sama historia jest bardzo mało znana. Ciekawostką filmu jest to że zdjęcia kręcono w Krakowie i okolicach Zakopanego.

 

Ireneusz Piątek

You may also like

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie