Strona główna » Królewska waluta

Królewska waluta

przez historyk
0 komentarz

 

 

 

 

   Korony kojarzą się przede wszystkim z królewskimi nakryciami głowy, ale jest to też nazwa waluty spotykana w wielu krajach, zarówno w dawnych czasach i w obecnych. Jedne i drugie korony wykonywało się z cennych kruszców, a monety zwykle wybijane były przez władców, którzy umieszczali na nich swoje podobizny.

 

   Monety ze srebra lub innego drogiego metalu początkowo były duże i mieścił się na nich cały wizerunek króla. Gdy stopniowo traciły wartość stawały się coraz mniejsze, zaczęto na nich umieszczać tylko koronę i właśnie tak ludzie zaczęli je nazywać. A czy na koronach będących obecnie w obiegu znajdziemy przedmiot, od którego wzięły swoje miano? 

 

   Współcześnie waluta o tej nazwie obowiązuje w Czechach, Danii, Szwecji, Norwegii i Islandii. Tylko w Czechach na wszystkich pieniądzach występuje najsłynniejszy atrybut władzy królewskiej. Zawdzięczają to obecności czeskiego godła, czyli lwa w koronie. Gdyby godła nie było lub wyglądało inaczej, zobaczylibyśmy tylko dwie korony: jedną na monecie 1 Kč (należącą do św. Wacława) i drugą na banknocie 100 Kč (na głowie Karola IV). Dla odmiany na islandzkiej walucie wcale nie ma wizerunku korony. Monety przedstawiają głównie morskie zwierzęta, a banknoty słynnych Islandczyków i Islandki, ale żadnych koronowanych. W Danii tylko na monetach znajdziemy korony (same lub na głowie królowej Małgorzaty II), nie ma ich natomiast na banknotach których awersy przedstawiają sławnych Duńczyków, a rewersy rzeźby.

   Przykłady szwedzkie i norweskie pokazują, że wizerunek króla lub królowej na pieniądzach nie jest jednoznaczny z tym, że będzie na nich korona. Na banknotach szwedzkich jest jeden król – Gustaw Waza (na nominale 1000 kr), ale jego nakrycie głowy zdecydowanie korony nie przypomina. Na większości monet zobaczymy wizerunek obecnego króla Szwecji Karola Gustawa XVI, którego uwieczniono z gołą głową. Jednak na rewersie wszystkich monet znajdziemy jedną lub trzy korony królewskie. Również na żadnym z norweskich banknotów nie namalowano korony. Na monetach o nominałach 10 i 20 kr zobaczymy podobiznę obecnego króla Norwegii Haralda V bez korony, ale dla odmiany na pozostałych są korony bez króla.

 

 

You may also like

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie