Home Ciekawostki Ciekawostki historyczne #10- Starożytność cześć I

Ciekawostki historyczne #10- Starożytność cześć I

przez historyk
0 komentarz

 

 

 

Starożytność

cześć I

 

Czy wiesz że ……

 

·        Jak wynika z obliczeń, w szczytowym okresie Imperium Rzymskie posiadało około 60 milionów ludności,a Rzym liczył około miliona mieszkańców (liczba ta osiągnięta została dopiero przez Londyn w XIX wieku).

·        Największa piramida na świecie znajduje się w Meksyku, nie w Egipcie.

·         Starożytni Egipcjanie golili brwi, by opłakiwać śmierć swoich kotów.

·        Rzymianie byli bardzo okrutni. Przykładem owego okrucieństwa była rozprawa z powstańcami Spartakusa. W 71 roku p.n.e. Zwycięzca Marek Krassus rozkazał by 6000 jeńców, pochwyconych przez legiony Pompejusza, ukrzyżowano na drodze apijskiej od Rzymu do Kapui, gdzie bunt się rozpoczął. Miała być to nauczka i przestroga przed ewentualnym wybuchem kolejnej rebelii powstańczej. Trzeba przyznać, że zadziałało, bowiem niewolniczego zrywu w większym zakresie już nie było.

·        W krainie faraonów piwo było walutą krajową.

·        Ukrzyżowanie było wymysłem przed-rzymskim, jednak to Rzymianie naprawdę jako pierwsi zaczęli stosować tą formę tortur i śmierci. Skazywani na nie byli głównie niewolnicy, buntowników a także pospolitych złoczyńców. Głównym zadaniem tej formy egzekucji nie było tylko i wyłącznie pozbawienie życia nieszczęśnika, ale także zhańbienie go i podkreślenie niskiego statusu skazanego.

·        Zaginione egipskie miasto Heracleion znaleziono na dnie morza po 1200 latach.

·         Najstarszą na świecie suknię odnaleziono w Egipcie, ma ona ok. 5000 lat.

·        Kapłani egipscy znali kalendarz słoneczny, oparty na cyklu obiegu Ziemi wokół Słońca. Potrafili określić długość roku na 365 dni i podzielili rok na trzy części, w zależności od wylewy Nilu. Rok na 12 miesięcy po 30 dni i na końcu roku zostawało im 5 dni, ustalili podziału nocy i dnia na 12 godzin (stąd pochodzi określenie doby na 24 godziny)

·        Wiadomo, że stolica imperium Rzym posiadał 144 latryny publiczne (tzw. forica). Szalety te były pomieszczeniami składającymi się z długiej galerii, a poszczególne otwory (marmurowe) znajdowały się w niewielkich odległościach od siebie, co miało służyć integracji.

·       Egipcjanie opanowali obróbkę miedzi, znali zasady magnetyzmu i akustyki, co powalało im wzmacniać sztucznie siłę dźwięku, umieli produkować papirus,
potrafili obliczać prawidłowo pomiary do budowy systemów irygacyjnych i piramid,a także wynaleźli zegar wodny. 

 

 

 

                                                                                                          Ireneusz Piątek

 

 

   Po więcej ciekawostek zapraszamy TUTAJ

 

 

You may also like

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie