Home Ciekawostki Ciekawostki historyczne #11- Starożytność cześć II

Ciekawostki historyczne #11- Starożytność cześć II

przez historyk
0 komentarz

 

 

 

 

Starożytność cześć II

 

 

Czy wiesz że ……

 

·        Piractwo to nie wymysł średniowiecza, czy czasów późniejszych. Już w czasach imperium rzymskiego, a szczególnie w I w. p.n.e. piractwo stało się prawdziwą plagą. Morscy rozbójnicy tak się rozzuchwalili, że opanowali dużą część Morza Śródziemnego. Byli tak potężni, że zakładali swoje państwa z których wypływali na rabunek.

·        Imperium z początku jakby zlekceważyło piractwo, co pozwoliło rozbójnikom opanować szereg miast i przejąć w nich władzę. Jednak kiedy zaczęli oni napadać na duże miasta, a nawet zagrozić Rzymowi imperium zareagowało bardzo mocno, a zdarzało się często że wykorzystywali pirackie napady i w odwecie podbijali nowe terytoria.

·        Szacuje się, że w czasach tych działało kilkadziesiąt tysięcy piratów. Dla roku 80 p.n.e. przyjmuje się, że istniało około 1600 okrętów pirackich. Co ciekawe ci morscy rozbójnicy mieli własne twierdze, stocznie i zakłady, kontrolowali rozległe obszary nadbrzeżne. Rekrutowali się oni z różnych środowisk społecznych, zarówno wśród biedoty ale także z tzw. Dobrych domów, czyli z ówczesnej klasy szlacheckiej.

·        Piraci potrafili targnąć się nawet na bardzo wysoko postawionych i bogatych Rzymian. Wśród porwanych znaleźli się pretorzy tacy jak Bretonius, Sekstylius czy Bellinus, a także młody Juliusz Cezar. Porwano ich licząc na bardzo duży okup.

·        Początki starożytnego pisma egipskiego sięgają 3000 r.p.n.e., kiedy to z pierwotnych piktogramów, obrazków rytych na skale wykształciły się znaki pisma – ideogramy. Hieroglify czytane były poziomo – od prawej do lewej lub odwrotnie.

·        Najsłynniejsza królowa Egiptu, Kleopatra, pochodziła z rodu Ptolemeuszy – ostatniej panującej w Egipcie dynastii (okres panowania: od 305 roku p.n.e. do 30 roku p.n.e.). Kleopatra był ostatnią władczynią.

·        Kleopatra była żoną Marka Antoniusza, który po nieudanej bitwie pod Akcjum, popełnił samobójstwo. Po jego śmierci Kleopatra również targnęła się na swoje życie (podobno zginęła od ukąszenia Kobry)

·        Nazwę Grecja wprowadzili Rzymianie, mieszkańcy nazywali siebie Hellenami, a swój kraj Helladą na cześć przodka Greków Hellena

·        Nazwa Europa pochodzi od imienia słynącej z urody bogini greckiej, porwanej przez Zeusa.

·         Grecki to najstarszy język UE, podobnie, jak grecka cywilizacja.
 

 

 

                                                                                                          Ireneusz Piątek

 

 

   Po więcej ciekawostek zapraszamy TUTAJ

 

 

 

You may also like

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie