Home Artykuły Filatelistyka: więcej niż hobby

Filatelistyka: więcej niż hobby

przez historyk
0 komentarz

 

Filatelistyka rozumiana jest zazwyczaj jako rodzaj hobby polegający na kolekcjonowaniu znaczków pocztowych. Filatelista to osoba, która zajmuje się zbieraniem wszelkich informacji, jakie wiążą się ze znaczkami – badają ich pochodzenie, historię, tematykę i poznają zasady kolekcjonowania.

 

 

Znaczki pocztowe kolekcjonerskie – hobby i inwestycja

Początek filatelistyki określa się na czas powstania pierwszego znaczka. Był to rok 1840, kiedy pierwszego maja w Wielkiej Brytanii powstał Penny Black i wszedł do użytku 5 dni później. Obecnie to jeden z najbardziej wartościowych znaczków na całym świecie. Cenione są znaczki zachowane w doskonałym stanie, które tworzą odpowiednie serie. Aby potrafić je skompletować, trzeba posiadać określoną wiedzę na ich temat. Niezwykle cenione okazują się także znaczki, które swoją wyjątkowość zawdzięczają błędom w druku. Liczne państwa na specjalne okazje decydują się na produkcję małej ilości wyjątkowych egzemplarzy, wypuszczane są także do obiegu znaczki tematyczne – przykładowo z papieżem Janem Pawłem II  – na przykład https://znaczkopol.pl/znaczki/jan_pawel_ii. Najbardziej cenione są te zbiory znaczków, które wyróżniają się unikalnymi okazami. Wartości, jakie są w stanie osiągać, powodują że filatelistyka może stać się doskonałym sposobem na inwestycję.

W jaki sposób samodzielnie rozpocząć zbieranie znaczków?

Do tego celu nie potrzeba żadnych specjalistycznych narzędzi – najbardziej przydaje się zapał, dokładność, jak największa wiedza i wytrwałość. Nie jest wymagana żadna specjalna oprawa do przechowywania znaczków, jednak wielu kolekcjonerów stosuje przeznaczone specjalnie do tego celu klasery filatelistyczne. Pomagają one utrzymać znaczki w ładzie i porządku oraz chronić przed zniszczeniami. Najlepszym sposobem by zacząć jest poproszenie rodziny i znajomych o zachowanie znaczków i przekazanie ich tobie. Może okazać się, że jedna ze starszych osób zachowała na przykład starsze polskie znaczki (na przykład https://znaczkopol.pl/kraj/polska), które na start wzbogacą znacząco twoją kolekcję. Resztę natomiast będą zapewne stanowić egzemplarze będące aktualnie w obiegu. Zdarzą się prawdopodobnie powtórki, ale można doszukiwać się na przykład błędów w druku i starać się uzupełniać całe zbiory. Mogą one posłużyć nie tylko jako dobry początek do rozwinięcia hobby, ale również jako doskonały materiał do wymiany. Starsze znaczki, które są wartościowym i często znacznie ciekawszym materiałem kolekcjonerskim, można znaleźć na giełdach tematycznych lub na przykład na stronie https://znaczkopol.pl/.

 

 

 

 

 

Źródło: Artykuł partnerski 

You may also like

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie