Franciszek Fiszer, urodził się dnia 25 marca 1860 roku, w Ławach. Zmarł on 9 kwietnia 1937 roku, zasłynąwszy jako polski filozof, erudyta, postać ściśle związana ze środowiska kabaretu i literatury. Został on zapamiętany dzięki licznym anegdotom i żartom, oczywiście jego autorstwa.
Kim był….
Fiszer był pierwowzorem postaci Pana Kleksa, bohatera powieści dla młodzieży. Urodził się w majątku Ławy leżącym koło Ostrołęki, w rodzinie Teresy z domu Glinczanki i Józefa Fiszera. Ojciec jego pochodził z niemieckiej szlachty spolonizowanej w XVIII wieku, zaś matka należała do polskiego ziemiaństwa. Przyszedł on na świat, kiedy to jego rodzice byli już po czterdziestym roku życia.
Szkoła
Chodził do szkoły w Łomży i Warszawie, zaś studiował on filozofię w Lipsku. W latach 80. XIX stulecia, Franciszek Fiszer stał się stałym bywalcem najbardziej znanych wówczas warszawskich kawiarni i kabaretów. Z czasem został znaną postacią życia towarzyskiego stolicy. Był on w ścisłych stosunkach z gronem polskich pisarzy, poetów, artystów i polityków. Znany był ze swoich monologów, żartów i anegdot. W okresie międzywojennym Fiszer stał się ozdobą niezliczonych balów i rautów.
Radość życia przede wszystkim
Odziedziczona przez niego rodzinna posiadłość, była niezwykle zaniedbana, stąd też wkrótce została zlicytowana za długi. Nie zmieniło to jednak stylu życia Fiszera. Wszyscy restauratorzy chętnie go gościli, ponieważ był chodzącą reklamą ich lokali. Chociaż Fiszer sam nie wydał żadnej książki, jego osoba pojawia się w każdym ze wspomnień polskich artystów okresu międzywojennego. Spoczął na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.
Ewa Michałowska -Walkiewicz