Home Ciekawostki Ciekawostki historyczne #9- Egipskie piramidy

Ciekawostki historyczne #9- Egipskie piramidy

przez historyk
0 komentarz

 

 

 

Czy wiesz że …….

 

·         Piramidy egipskie fascynują ludzi od tysięcy lat. Wzbudzają podziw swoją wielkością i doskonałością. Niszczone przez wiatr, wilgoć i burze piaskowe, przetrwały tysiące lat. Stały się symbolem wymarłej cywilizacji – symbolem wielkości i boskości faraonów.

·         Znane przysłowie arabskie brzmi "„Czas jest wyzwaniem dla wielu rzeczy, ale piramidy są wyzwaniem dla czasu”

·         Według oficjalnej wersji największa z nich Piramida Cheopsa – była zbudowana w roku 2520 p.n.e. Ma wysokość 136 metrów (początkowo liczyła 143 metry), a podstawę 210 na 210 metrów. Na jej wierzchołku zachowały się resztki oryginalnej okładziny z białego wapienia z Tury.

·         Jest kilka rodzajów piramid :

             –   Mastaba –  to najstarszy typ monumentalnych nagrobków w starożytnym Egipcie.

                       Budowla ma jedną kondygnację, a jej zewnętrzne ściany są lekko nachylone.

            –   Piramida schodkowa – szereg malejących, nakładających się na siebie mastab. 

                        Przykładem takiej piramidy schodkowej jest piramida faraona Dżesera w

                      Sakkarze o wysokości 60 metrów i podstawie 121 na 109 metrów.

           –   Piramida łamana – takim typem piramidy jest piramida króla Snofru w Dahszur.

           –   Piramida właściwa (klasyczna) – ostateczną formę idealnego ostrosłupa osiągnęła

                       piramida Cheopsa, największa z trzech piramid w Gizie. Ma podstawę o

                       wymiarach 230 na 230 metrów i jest wysoka na 146 metrów.

·         Piramidy są zagadkowymi i wręcz intrygującymi budowlami. Na temat ich pochodzenia powstało wiele teorii. Niektóre z nich są tak fantastyczne, że trudno zgodzić się z nimi naszym racjonalnym umysłom.

·         Niektórzy badacze twierdza, że kompleks wielkich piramid w Gizie jest wierną kopią gwiazdozbioru Oriona. Jednak takie ułożenie trzech gwiazd w Orionie istniało dokładnie 12 tysięcy lat temu i na tej podstawie obliczają wiek piramid na 12 tysięcy lat.

·         Inna teoria głosi, że około 11500 lat temu nieliczni uratowani z katastrofy mieszkańcy Atlantydy zbudowali wielkie piramidy przy pomocy nie znanej nam techniki, pozwalającej przenosić ogromne i ciężkie bloki bez większego wysiłku.

·         Dzisiaj kiedy dysponujemy nowoczesną techniką trudno zrozumieć, w jaki sposób prawie trzy miliony metrów sześciennych bloków kamiennych, wyniesiono na wysokość prawie stu kilkudziesięciu metrów i dokładnie ułożono, w czasach, kiedy nie znano jeszcze żelaza ani koła, a tym bardziej kołowrotka i wielokrążka?

·         Do budowy największej piramidy Cheopsa użyto prawie dwóch i pół miliona bloków skalnych, z których każdy warzył średnio 2,5 tony.  Kamienne bloki pasują do siebie tak ściśle, że w szczeliny nie można wsunąć nawet włosa. Inną ciekawostką, dotyczącą Wielkiej Piramidy jest to, że nie znaleziono w niej żadnego ciała (mumii) faraona, lecz pusty sarkofag, i jakichkolwiek zapisków, wskazujących na to, że ta piramida należała do Cheopsa.

 

 

                                                                                                          Ireneusz Piątek

 

 

   Po więcej ciekawostek zapraszamy TUTAJ

 

 

You may also like

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie