Home Ciekawostki CIEKAWOSTKI HISTORYCZNE # 36 ROK 2017 Nostradamus

CIEKAWOSTKI HISTORYCZNE # 36 ROK 2017 Nostradamus

przez historyk
0 komentarz

Rok 2017

Część III

Nostradamus

Odcinek I

 

Czy wiesz że ………

 

 • Kiedy piszemy o wszelkich przepowiedniach nie możemy pominąć człowieka który od setek lat uchodzi za największego proroka i wizjonera czyli Nostradamusa.

 • Michel de Nostredame urodził się 14.XII. 1503 roku w Saint-Remy w Prowansji. Już jako nastolatek wyróżniał się niebywałą inteligencją i polotem (bardzo szybko opanował kilka języków, wyższą matematykę i inne przedmioty). Dzięki temu został skierowany na studia do Montpellier.

 • Kiedy został lekarzem w Europie akurat wybuchła epidemia dżumy. Młody Michel wyruszył pomagać zarażonym. Jego nowatorskie sposoby leczenia bardzo szybko zyskały mu sławę i szacunek, ale także zazdrość innych lekarzy. Próbowano pozbawić go możliwości wykonywania zawodu. Jednak głównie dzięki możnym i wpływowym pacjentom uzyskał tytuł doktora i został wykładowcom.

 • Podczas wyprawy do Agen poznał swoją przyszła żonę i niedługo po tym otworzył tam prywatną praktykę lekarską.

 • Niestety ku rozpaczy Nostradamusa żona z dwójką dzieci zmarła prawdopodobnie od zarazy. Lekarz załamany wyruszył w kolejną podróż po Francji gdzie pomagał ludziom, starając się walczyć o higienę, a także zachęcał do tępienia gryzoni które wg niego roznosiły zarazę.

 • Nostradamus przez całe swoje życie spisywał proroctwa i wizję, najpierw dość prostym językiem, ale bardzo szybko dowiedział się o zainteresowaniu jego pismami przez Świętą Inkwizycję, co było bardzo niebezpieczne, gdyż mógł zostać oskarżony o herezję, czy uprawianie czarnej magii a to zaprowadziłoby go na stos.

 • W trosce o swoje bezpieczeństwo zaczął pisać sobie tylko znanym szyfrem. Pisał w centuriach czyli czterowierszach zgrupowanych seriami po sto. Stworzył ich równy tysiąc. Ten jego szyfr był i nadal jest obiektem zainteresowania wielu badaczy i co jakiś czas dowiadujemy się o rzekomym odkryciu klucza służącego do odczytania jego tekstów. Problem polega głównie na tym…., że można bardzo różnie interpretować nie tylko całe centurie ale także pojedyncze wiersze.

 • Nostradamus miał szczęście do kobiet. W 1555 roku zainteresowała się nim królowa francuska Katarzyna Medycejska, która zaprosiła wizjonera do siebie. Monarchini była zauroczona jego przepowiedniami i dlatego Michel bardzo szybko został osobistym doradcą królowej. Nostradamus przepowiedział straszną śmierć jej męża Henryka II (była to jedna z pierwszych jego przepowiedni która się spełniła ). Król Henryk został podczas turnieju uderzony kopią która trafiła w napierśnik ułamała się, a pozostający w ręce jego przeciwnika odłamek wbił się w prawe oko króla (monarcha podniósł zasłonę złotego hełmu żeby lepiej widzieć).

  Tak brzmi centuria przepowiadająca śmierć króla:

  Młody lew starego pokona
  Na polu walki w pojedynczym starciu
  W złotej klatce oczy mu wykłuje
  Jedną z dwóch części, żeby umarł okrutną śmiercią
 
Ta akurat centuria jest jedną z bardzo niewielu które dość łatwo dają się sensownie zinterpretować:
Pojedyncze starcie to mógł być turniej.
Młody Lew – przeciwnik króla kapitan gwardii szkockiej Gabriel de Montgomery był dużo młodszy.
Złota klatka – hełm króla był pokryty złotem
Odłamek kopii, czyli druga część trafił króla w oko
Król podobno strasznie cierpiał nim umarł
 
Ireneusz Piątek
 
 
 

Po więcej ciekawostek zapraszamy TUTAJ

 

You may also like

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie