Strona główna » Pasjonująca podróż po historii

Pasjonująca podróż po historii

przez historyk
0 komentarz

 

 

Marszałek Józef Piłsudski wypowiedział kiedyś znamienite słowa „Naród, który traci pamięć przestaje być narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmującym dane terytorium”. Tę mądrą maksymę można i należy traktować w kontekście szerszym niż naród, ponieważ w równym stopniu dotyczy ona np. rodziny, jak też wydarzeń historii międzynarodowej. Słowa Piłsudskiego to w istocie wezwanie do tego, aby pielęgnować pamięć o rzeczach wielkich, aby je rozwijać, ale pamiętać o czasach trudnych, aby w przyszłości unikać popełnionych kiedyś błędów.

Józef Piłsudskiego jest w polskiej historii postacią wyjątkową i dobrze rozpoznawalną, ale jakże często wiedza na jego temat jest dość powierzchowna. Możliwości uzupełnienia tych wiadomości jest bardzo dużo, ponieważ literatura dotycząca tej postaci jest niezwykle obszerna. Zawiera zarówno teksty samego Piłsudskiego, opracowania historyczne dotyczące samej postaci, jak też czasów i wydarzeń z okresu, kiedy Polska odzyskiwała niepodległość. W bogactwie tej literatury odnajdziemy także pozycje adresowane dla młodych czytelników.

Ogólne rzecz biorąc literatura, dotycząca historii Polski jest bardzo bogata i zróżnicowana. Zmiany, które nastąpiły w naszym kraju w ostatnich kilkudziesięciu latach sprawiły, że przed badaczami historii otwarło się wiele archiwów, dając pole do szczegółowych badań. Jednocześnie rozwinęły się technologie drukarskie i metody publikacji, co pozwala z powodzeniem drukować wydawnictwa niskonakładowe jak też wydawać książki w postaci elektronicznej.

W literaturze historycznej mamy więc prawdziwą kopalnię wiedzy. Wystarczy po tę wiedzę sięgnąć, a warto dodać, że poza opracowaniami typowo naukowymi, wiele pozycji to książki, które czyta się z zapartym tchem, co w żaden sposób nie umniejsza ich merytorycznej wartości. Można wspomnieć w tym miejscy chociażby pasjonujące opracowania autorstwa Bogusława Wołoszańskiego.

To, co dotychczas zostało tutaj napisane, może mylnie sugerować, że literatura naukowa i popularnonaukowa z dziedziny historii opisuje tylko wydarzenia XX wieku. Rzeczywiście, ten okres jest doskonale udokumentowany, co wynika z faktu, że zostało zachowanych wiele opracowań napisanych przez lub przy współudziale uczestników wydarzeń. Jednakże imponująco wygląda także dział, zawierający książki, opisujące wcześniejsze dzieje Polski, właściwie od początków naszego państwa.

Bogata jest także literatura dotyczące innych państw oraz historii powszechnej. Tutaj znajdziemy pozycje dotyczące różnych okresów historii, różnych wydarzeń oraz napisane w bardzo różnych ujęciach. Przykładem może być książka „Życie w średniowiecznej wsi”, której autorami są Joseph Gies i Francis Gies. To prawdziwie fascynująca podróż po okresie średniowiecza.

Historia może być i jest pasjonująca. Nie powinna się kojarzyć z suchymi faktami podawanymi w podręcznikach. Współczesne książki historyczne, przy całej swojej merytorycznej wartości, pisane są jak fascynujące powieści i taki też jest ich odbiór. Warto sięgać po literaturę historyczną, ponieważ bawi, wzrusza, a przede wszystkim znacznie rozszerza naszą wiedzę – naszą historyczną pamięć, jak by to być może określił Józef Piłsudski.

Księgarnia internetowa niePRZECZYTANE.PL w dziale "Historia" posiada blisko czterysta tytułów polskich i zagranicznych autorów, a katalog stale się rozszerza. Każda książka może w ciągu kilku dni znaleźć się w twoim domu, aby nieprzeczytane stało się przeczytane. Lektura książek historycznych jest jak podróż w czasie – wyrusz w nią już dzisiaj.

Napisane przy współpracy niePRZECZYTANE.PL

 

 

 

Źródło: Artykuł partnerski 

 

You may also like

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie