Home Literatura Polacy uwielbiają powieści historyczne

Polacy uwielbiają powieści historyczne

przez historyk
0 komentarz

 

W czasach, gdy wielkie wytwórnie filmowe oferują nam kolejne seriale oraz filmy oparte na autentycznych wydarzeniach z przeszłości, nie dziw fakt, że coraz więcej miłośników literatury sięga po dzieła, na których kanwie powstają owe hitowe produkcje. Książki historyczne w ostatnich latach stały się prawdziwym hitem, co widać w ofercie księgarń i bibliotek. Czytają je już nie tylko pracownicy naukowi, archeolodzy i badacze historii. Powieść historyczna na stałe zagościła także w polskich domach.

 

Książki historyczne – skąd ich popularność?

Naiwny ten, kto sądzi, że powieść historyczna największą popularnością cieszy się jedynie w akademickich bibliotekach czy wśród uczniów i nauczycieli. Współczesna moda na czytanie, która z roku na rok angażuje coraz większą część społeczeństwa, dobitnie pokazuje, że literatura historyczna stała się jednym z ulubionych gatunków czytanych przez Polaków. Potwierdzają to również statystyki bibliotek, księgarń internetowych i stacjonarnych. Co ciekawe, przeciętny polski czytelnik równie chętnie, co historię swojej ojczyzny, lubi poznawać dzieje innych państw, lubi też czytać o historii największych wojen i konfliktów zbrojnych. Szczególną popularnością cieszą się takie gatunki jak:

·         beletrystyka historyczna,

·         literatura faktu,

·         biografie.

To właśnie w obrębie tych trzech kategorii najchętniej porusza się polski czytelnik literatury historycznej. Zdają sobie z tego sprawę księgarnie i biblioteki, które oferują miłośnikom tego typu książek coraz ciekawszą ofertę – zarówno polską, jak i zagraniczną.

 

Bogata oferta księgarń online

Na rosnące zainteresowanie literaturą historyczną wpływ ma kilka czynników. Najważniejsze z nich to m.in.: ogólny trend, który zachęca coraz więcej osób do poznawania przeszłości, chęć poznania odpowiedzi na nurtujące czytelnika pytania oraz oczywiście szeroko rozumiane powody popkulturowe – historia stała się modna, a regały zapełnione historyczną literaturą stanowią nic innego jak odpowiedź na zapotrzebowanie ze strony współczesnego czytelnika.

 

Powieść historyczna nie musi być nudna!

W ten sposób docieramy do stereotypu, który przez wiele lat odpychał od literatury historycznej – wielu osobom wydawała się ona nudna i kojarzyła się głównie z przykrym obowiązkiem przerabiania lektur szkolnych czy nauki na sprawdzian. Jednocześnie, osoby, które po latach sięgają po literaturę faktu lub biografie, często przekonują się, że książka historyczna może być absolutnie fascynująca, dodatkowo dostarczając mnóstwa ciekawej i uniwersalnej wiedzy.

 

Idealny pomysł na prezent?

Wzrost zainteresowania historią spowodował, że książki historyczne bardzo często wręczamy sobie na prezent – wybieramy je dla bliskiej osoby, dla pracodawcy czy w podziękowaniu za wykonaną usługę. Tego rodzaju literatura jest w pewnym sensie uniwersalna – nie każdy musi być miłośnikiem kryminału, romansu czy horroru, ale większość z nas z zainteresowaniem spojrzy na ciekawą biografię, beletrystykę lub literaturę faktu.

Niniejszy tekst dowodzi kilku rzeczy. Po pierwsze: współczesna oferta książek i powieści historycznych dostępna zarówno stacjonarnie, jak i online, jest bardzo bogata. Po drugie: książki historyczne czytają nie tylko zapaleni miłośnicy i badacze dawnych dziejów, ale także każdy, kto chce, choć trochę zgłębić swoją wiedzę o przeszłości. I w końcu po trzecie: literatura historyczna pozwala nam znaleźć wiele aktualnych tez oraz odpowiedzi na stawiane dziś pytania natury politycznej, społecznej czy ekonomicznej. Z całą pewnością, warto sięgnąć po dobrą literaturę lub podarować ją komuś, na kim szczególnie nam zależy. Sprawdź i wybierz książki historyczne, które cię pochłoną!

 

 

 

 

Źródło: Artykuł partnerski 

 

 

You may also like

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie