Strona główna » Recenzja: Atlas historii Polski

Recenzja: Atlas historii Polski

przez historyk
0 komentarz

 „Atlas historii Polski” Beaty Jankowiak- Konik i dr Witolda Sienkiewicza  został wydany przez DEMART w 2011 roku. Jest to więc jeden z najnowszych atlasów na rynku. Liczy 192 strony A4 w miękkiej oprawie.

Po otwarciu ukazuje się spis sygnatur i skrótów najczęściej występujących na mapach. Od następnej strony rozpoczynamy podróż po historii Polski od czasów Paleolitu i Mezolitu aż po Kościół Katolicki i Prawosławny w 2004 roku. Atlas zawiera mapy z legendami i statystyki dotyczące najważniejszych wydarzeń z historii naszego kraju. Zagadnienia, które są w nim zawarte to nie tylko działania wojenne, ale także kwestie gospodarki, religii, kultury, administracji, gęstości zaludnienia itp. Możemy w nim odnaleźć diagramy, mapy konkretnych bitew, ale też miast. Największy nacisk jest położony na XX wiek (113 stron obrazujących ten okres historyczny), a dla przykładu sama wojna polsko- bolszewicka z lat 1919-1920 została zobrazowana na 14 stronach. Dodatkowo czytelnik ma do dyspozycji kalendarium, które pomaga zorientować się w wydarzeniach. Przy końcu książki zostało umieszczone porównanie dzisiejszego terytorium państwa do wcześniejszych, od X wieku do XXI włącznie. Na ostatnich stronach znajduje się spis treści.

Wydawnictwo i autorzy spisali się dobrze. Wykonanie atlasu nie pozostawia wiele do życzenia. Na pewno przyda się uczniom szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w nauce historii ojczystej. Do plusów można zaliczyć różnorodną szatę graficzną, która podnosi walory książki, zakres materiału nieograniczający się tylko do działań wojennych oraz kalendaria i diagramy. Jako stosunkowo niedawno wydana publikacja, gwarantuje aktualność informacji w niej zawartych. Minusem, podobnie jak w przypadku „Szkolnego atlasu historycznego” jest kalendarium na końcu książki, ale atlas bez wątpienia jest godny polecenia.

 

You may also like

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie