Strona główna » Jak rozwijał się hazard w Polsce

Jak rozwijał się hazard w Polsce

przez historyk
0 komentarz

Współcześni fani hazardu z Polski nie mają problemu z odwiedzaniem kasyn naziemnych lub graniem w wirtualnych zakładach hazardowych. Jeśli mówimy o kasynach online, gracze muszą jedynie zapoznać się z kilkoma interesującymi markami na tematycznych stronach z recenzjami i wybrać preferowaną opcję spośród ponad 50 oferowanych. Wyszukiwania pokazują, że jedną z najpopularniejszych stron z uczciwymi ocenami jest polskiekasyna.biz. Współczesna obfitość rozrywki i marek jest powszechna od dawna, ale jeszcze nie tak dawno sytuacja w kraju była zupełnie inna. W naszym materiale poruszymy temat narodzin i rozwoju hazardu w Polsce. 

Wiele osób uważa, że rozrywka taka jak hazard jest typowa dla XXI wieku, ale w rzeczywistości pojawiła się ona znacznie wcześniej. I tak, w Polsce różnego rodzaju gry hazardowe były rozpowszechnione już za czasów Piastów. Rynek gier hazardowych rozwijał się również w czasach PRL. 

Z zachowanych źródeł historycznych wiadomo, że gra w kości była jednym z ulubionych zajęć księcia Kazimierza II Sprawiedliwego, a żył on w XII wieku. W XV wieku gry karciane przybyły do kraju z Niemiec. Stały się one tak popularne wśród ówczesnego społeczeństwa, że zaniepokoiło to Kościół. I tak biskup gnieźnieński Maciejewski w swoich kazaniach zwracał uwagę na szkodliwy wpływ gier karcianych na dobrych chrześcijan. A Jędrzej Kitowski w swoim dziele „Opis obyczajów za panowania Augusta III” pisał o nieuczciwym hazardzie. Używano więc unikalnych produktów do gier w kości, które wypadały tak, jak chcieli tego zawodowi gracze. W rezultacie, oczywiście, pokonali tych, którzy usiedli do gry z nimi. Teraz gry karciane znane były pod mało znanymi nazwami, takimi jak czapanka, cwik, piket czy flus.

Czasy Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej były ekscytującym okresem dla hazardu. Hazard uważany był wówczas za rozrywkę rodem z „dekadenckiego Zachodu”. Ruletka czy blackjack, a także poker były całkowicie zakazane. Taki zakaz w naturalny sposób doprowadził do dynamicznego rozwoju nielegalnego hazardu – w piwnicach dochodowych domów w mieście działały „czarne” kasyna, a w wielu popularnych wówczas klubach tanecznych znajdowały się tajne pokoje, w których ludzie z podziemia grali w pokera. 

Wielu funkcjonariuszy Partii Komunistycznej było również znanych jako entuzjaści hazardu, ale tylko w zaciszu własnych domów, z zaufanymi przyjaciółmi.

Zakaz gry w kasynach i pokera nie oznaczał, że społeczeństwo w czasach PRL było całkowicie pozbawione hazardowych emocji. Słynne były same wyścigi konne, które organizowały Państwowe Hipodromy w Warszawie (na legendarnym Służewcu), a także we Wrocławiu i Sopocie.

Jednak po wejściu w życie 1 kwietnia 2017 r. nowelizacji ustawy hazardowej sytuacja uległa zmianie. Tym samym nakazano nam, aby na prowadzenie działalności w zakresie gier na automatach wymagana była koncesja wydawana przez Ministerstwo Finansów. Określono również zalecenia dotyczące lokalizacji – z dala od szkół. Turnieje pokera mogą być organizowane przez nielicencjonowane organizacje w kasynach i innych miejscach, ale wysokość nagród w takich turniejach może wynosić maksymalnie 2000 PLN. Ogólnie rzecz biorąc, wymogi prawne mają głównie na celu zapewnienie wpływów do budżetu oraz uczynienie hazardu bezpieczniejszym i wygodniejszym dla graczy.

You may also like

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie