Home Artykuły Historia prezentów

Historia prezentów

przez historyk
0 komentarz

   

 

 

 

Jak świat długi i szeroki ludzie od zawsze wręczali sobie prezenty z różnych okazji. Właściwie od początków istnienia człowieka prezenty czy też dary były obecne jako jeden z elementów kultury. Jak podają etnolodzy, już w czasach plemiennych kultura ludzi była oparta na wymianie dóbr materialnych czy usług. Wymiana darów to jednak co innego niż wręczanie prezentów. Prezent dajemy bezinteresownie, nie oczekując nic w zamian. Obecnie jedynie co oczekujemy wręczając prezent to życzliwego nastawienia, uśmiechu czy innego rodzaju miłych reakcji odnoszących się do naszej osoby.

 

Przyglądając się Polsce, tradycja wręczania prezentów dzieciom pojawiła się stosunkowo niedawno, gdyż dopiero w dziewiętnastym wieku i w zasadzie tylko w domach ludzi zamożnych i mieszczańskich. W przeciwieństwie do wsi, gdzie tradycje takie nie miały w ogóle miejsca, a pojęcie prezentu jako takiego nie było znane. Tradycja dawania prezentów związana była ściśle z konkretnymi wydarzeniami w życiu i jego kolejnych etapach, jak na przykład ślub czy narodziny dziecka.


Jedynym wyjątkiem na wsiach był okres zimowego przestoju w pracach polnych. Ludzie mając więcej czasu pozwalali sobie na chodzenie po wsi i odwiedzanie innych domostw jako kolędnicy. Ich celem nie była stricte tradycja związana z Bożym Narodzeniem ale uzyskanie w zamian za życzenia i dobre słowo złożone gospodarzom wymiernej korzyści materialnej. Na początku było to jedzenie, później pojawiły się pieniądze i inne podarki. Jeśli natomiast daru zabrakło dochodziło do wielu różnych strat w gospodarstwie.


W dzisiejszych czasach wszechobecnego konsumpcjonizmu bardzo łatwo jest przygotować ładnie zapakowany prezent, dostępny w masowej ilości w każdym supermarkecie. Wystarczy wrzucić go do wygodnej torebki i prezent mamy gotowy do wręczenia. Ale czy nie jest to nudne i mało efektowne? Zdecydowanie lepiej jest wręczyć nawet coś skromniejszego, ale z pomysłem. Odrobina chęci i własnej pomysłowości i z nawet małego drobiazgu możemy uczynić iście szlachecki podarunek. Dzięki temu zyskamy pewność że obdarowany na pewno zauważy nasze zaangażowanie i nie zapomni nam tego przez długi czas.

Jeśli dodatkowo do środka wrzucimy własnoręcznie napisane życzenia, ale nie takie szablonowe, tylko przemyślane i płynące prosto z serca już nic nie będzie w stanie usunąć uśmiechu z twarzy drugiej osoby. A przecież widok osoby która szczerze jest zadowolona i szczęśliwa w wyniku naszego podarku to jest właśnie ta magia która wciąż przyciąga ludzi do pielęgnowania tradycji obdarowywania i wręczenia prezentów.


Podsumowując tradycję dawania prezentów u dziejach ludzkości, wraz ze zmianami jakim podlega społeczeństwo człowieka, zmieniają się również rzeczy jakie są wręczane. Nie zmienia się jednak powód jakim się kierujemy obdarowując innych, mianowicie zadowolenie zarówno obdarowywanego jak i wręczającego. Żeby taki efekt osiągnąć należy pamiętać że nie wartość i wielkość prezentu się liczy, a wyłączniezaangażowanie wręczającego w pomysł i dopasowanie go do gustu osoby obdarowywanego.

 

 

 

Artykuł został przygotowany przez sklep internetowy Ministerstwo Gadżetów – Najlepsze gadżety i prezenty dla każdego.

 

You may also like

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie