Home Literatura Recenzja „Zabić Jezusa”

Recenzja „Zabić Jezusa”

przez historyk
0 komentarz

Zabić Jezusa

Opowieść historyczna

Martin Dugard, Bill O'Reilly

Burda Książki

Marzec 2015

Chciałbym gorąco polecić kolejną pozycję autorów którzy wydali tak znane książki jak „Zabić Kennedy'ego” czy „Zabić Lincolna”. Obie zafascynowały miliony czytelników na całym świecie. Tym razem Panowie wzięli na warsztat postać Jezusa Chrystusa, opisując jego życie na tle realiów ówczesnego świata.

Zabić Jezusa to opowieść historyczna ukazująca czasy w których przyszło żyć Jezusowi, jego otoczenie, a także ludzi z którymi przebywał od dziecka aż do śmierci. Oprócz losów głównego bohatera autorzy opisali w bardzo ciekawy sposób życie zarówno Rzymian jak i Żydów, a także stosunki polityczno-społeczne między tymi narodami. W książce znajdziemy także barwne opisy sławnych postaci takich jak Juliusz Cezar, Kleopatra, Herod Wielki, Oktawian, Poncjusz Piłat czy Jan Chrzciciel.

Nie jest to książka religijna jak informują na początku książki autorzy. Jezus nie jest tu pokazany jako Mesjasz, czy prorok, a raczej jako normalny człowiek który głosi filozofię pokoju, miłości, braterstwa a także wzywa ludzi do nawrócenia.

Czytając książkę dowiemy się jak żyli w tamtych czasach Rzymianie, Żydzi i to zarówno bogaci i wielcy, jak i biedni zwykli ludzie. Autorzy pokazują w jakim otoczeniu przyszedł na świat Jezus i jak przebiegało jego życie aż do momentu kiedy został zgładzony na krzyżu. Pisząc książę twórcy opierali się na wielu materiałach historycznych, nie tylko na Biblii, ale także na kronikarzach rzymskich takich jak Józef Flawiusz. Dzięki temu udało się w dużym stopniu wypełnić białe plamy z życia Chrystusa.

Nie jest łatwo pisać o Jezusie, ponieważ na jego temat powstało już bardzo wiele różnorodnych publikacji, czy filmów. Jednak autorzy postarali się przedstawić swoją opowieść na tyle ciekawie, że książkę czyta się bardzo dobrze. Dodatkowymi atutami są mapy, ilustracje i obrazy, a także ciekawostki historyczne.

Reasumując, polecam książkę wszystkim bez względu na wiek czy przekonania religijne. Autorom udało się oprócz dokładnego przedstawienia życia Jezusa, pokazać tło społeczne i polityczne w którym Chrystus żył i nauczał. Dużym atutem opowieści są opisy wielu mniej lub bardziej znanych postaci, czy wydarzeń z tamtego okresu, jak choćby bardzo dokładnie przedstawione tło i sam zamach na Cezara, czy też ciekawe opisy króla Heroda Wielkiego, Oktawiana, Kleopatry i Poncjusza Piłata.

Najlepiej opisują swoją opowieść sami autorzy w posłowiu (fragmenty)

„Podczas zbierania materiałów i pisania niniejsze książki wiele się z Martinem Dugardem nauczyliśmy. Nurtuje nas jednak jedno zasadnicze pytanie i jeden ogromnie ważny fakt. Pytanie brzmi: dlaczego tysiące zwykłych ludzi szukało Jezusa z Nazaretu? Co takiego robił Jezus, że skłaniało to tylu ludzi do przerywania codziennej pracy, żeby go zobaczyć ? Chrześcijanie przypisują popularność Jezusa jego przesłaniu miłości, nadziei i prawdy, ale również cudownym uzdrowieniom. Nie ulega wątpliwości, że Jezus z Nazaretu to jedna z najsłynniejszych postaci w dziejach świata. Nie miał on jednak żadnego zaplecza. Nie popierał go rząd. On i jego uczniowie polegali na dobroczynności innych, żeby zdobyć pożywienie lub dach nad głową; ich organizacja składała się z dwunastu zwolenników. W historii ludzkości nie zdarzyło się, żeby ktoś osiągnął światową sławę pozbawiony wsparcia”

 

Ireneusz Piątek

 

You may also like

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie