Home Inne Jak poznać stare meble?

Jak poznać stare meble?

przez historyk
0 komentarz

 

 

 

 

 

     Wiele osób kupuje stare meble, ale jak je poznać? Nie jest to nic prostego, czasami osoby, które podrabiają meble doskonale wiedzą jak zmodyfikować ich wygląd na tyle, by było nie do rozróżnienia! Na pewno warto wiedzieć na co zwrócić uwagę podczas kupowania antycznych mebli, żeby nie być oszukanym!

 

                                                                 Udokumentowane pochodzenie

 

   Rzadkością jest, że mebel ma udokumentowane pochodzenie, ale czasami się to zdarza. Zwłaszcza w przypadku mebli, które należały do jakiejś konkretnej rodziny – o takich rodzinnych pamiątkach wiadomo zawsze jak najwięcej, czasami są one widoczne na starych zdjęciach a w przypadku mebli z początków XX wieku można czasami nawet znaleźć jakiś wpis lub dokument potwierdzający jego przewiezienie lub nabycie. Stare meble często pod spodem mają jakieś oznaczenia fabryczne – w nowych meblach jest to zazwyczaj przyczepiona do nich papierowa kartka, ale stare meble często miały wypisany numer, model czy datę produkcji. Warto poszukać z tyłu lub pod spodem czy jest widoczne na meblu coś takiego. Szczególnie znane firmy meblarskie miały w nawyku oznaczanie wyprodukowanych przez nich mebli.

 

 

                                                                                                                                                                                                                                                  Stare drewno nie znaczy stary mebel!

 

 

   Większość osób sugeruje się wyglądem drewna i myślą, że stare drewno koniecznie oznacza, ze mebel jest stary, ale niekoniecznie! Niczym nowym nie są przypadki skupowania starych desek z dachów oraz krokwi z poniemieckich domów, a potem z tego starego drewna tworzone były “antyczne” meble sprzedawane za bardzo wielkie sumy. Poza tym drewno można postarzyć sztucznie, poprzez wystawianie je na warunki atmosferyczne – proces jest dosyć długi, ale na pewno krótszy niż czekanie na naturalne postarzenie się drewna. Trzeba mieć świadomość tego i nie zwracać uwagi tylko na to, na ile lat wygląda drewno użyte w meblu! Ważne są szczegóły. Dawniej na przykład używano tylko i wyłącznie większych gwoździ, a nowoczesne i małe gwoździki tapicerskie nie były często w użyciu, tak samo jak w użyciu nie było klejów, więc wszystko było montowane za pomocą gwoździ! Poza tym stare gwoździe nie są idealnie równe i błyszczące, a raczej poczerniałe i lekko krzywe.

 

   Warto wiedzieć, że to szczegóły pomogą dowiedzieć się ile lat ma mebel warto zwrócić uwagę na tapicerkę, stopień jej wytarcia, obicia oraz metodę wykonywania zdobień – zbyt równe i idealnie takie same zdobienia raczej nie były stworzone ręcznie jak za dawnych lat! Wybieraj antyki z głową i zaufaj tylko najlepszym!

 

 

 

You may also like

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie