Home Literatura Krüger – recenzja książki

Krüger – recenzja książki

przez historyk
0 komentarz

Marcin Ciszewski

Krüger

Wydawnictwo Znak

Chciałbym polecić kolejna pozycję znanego polskiego autora kryminałów (Wiatr, Mróz) Marcina Ciszewskiego. Tym razem autor zabiera nas do czasów II Rzeczypospolitej. Akcja w większości dzieje się we Lwowie w 1918 roku, podczas konfliktu ukraińsko-polskiego.

Wilhelm Krüger jest złodziejem o dość podejrzanej przeszłości, która będziemy poznawać w miarę czytania książki. Już sam początek (napad na bank) zapowiada ciekawą treść. Dalej mamy strzelaniny, potyczki, a także walki w mieście. Autor bardzo ciekawie wplótł swoich bohaterów w autentyczne wydarzenia z tamtego okresu.

Dużym plusem powieści są bardzo dobre dialogi, które ilustrują przebieg wydarzeń historycznych. W Szakalu nie brakuje sensacji, intryg, namiętności czy zdrady. Akcja rozwija się bardzo szybko, co powinno zadowolić wszystkich wielbicieli powieści sensacyjnych. Reasumując autorowi udało się bardzo ciekawie wpleść fabułę w wydarzenia historyczne, czasami mało znane szczególnie młodym ludziom.

Polecam wszystkim tak ze względu na ciekawa i wręcz porywająca akcję, ale także ze względu na możliwość śledzenia wydarzeń z tamtego okresu i konfliktu dwóch narodów. Mimo, że jest to powieść, znajdziemy tam sporą dawkę naszej polskiej historii z początków II Rzeczypospolitej. To nie wątpliwie duża zaleta tego dzieła.

 

Ireneusz Piątek

 

You may also like

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie