Home Muzea, zabytki i galerie Muzeum Górnośląskie ponownie zaprasza

Muzeum Górnośląskie ponownie zaprasza

przez historyk
0 komentarz

 

 

 

 

W listopadzie w Muzeum Górnośląskim nie będzie ponuro. Przeciwnie. Zapraszam zwłaszcza na nowe wystawy, literackie czy archeologiczne spotkania cykliczne i międzynarodową konferencję historyczną.
 
05.11 –   wernisaż wystawy „ Arcydzieła ceramiki polskiej od XVIII do XXI wieku” (patronat honorowy m.in. Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego)
13.11 – otwarcie   Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Kobieta na Kresach. Znane i nieznane inicjatorki życia społecznego, kulturalnego i gospodarczego”
13.11 –   wernisaż wystawy „  Drohobycz – miasto jedyne na świecie
 
Serdecznie zapraszam na niedzielny koncert polsko-fińskiego duetu wiolonczelowo-gitarowego  Duo Vitare:  http://www.muzeum.bytom.pl/strona-glowna/1188-koncert-duo-vitare.

 

 

 

 

Białe złoto i czarna porcelana

 

Wykwintne tułowickie kamionki zwane „czarną porcelaną”, prószkowskie zastawy czy fajanse Konstantego Laszczki to tylko niektóre z eksponatów, jakie od 5 listopada będzie można oglądać na wystawie „Arcydzieła ceramiki polskiej od XVIII do XXI wieku” w Muzeum Górnośląskim.

 

Prezentowana ceramika to zabytki unikatowe w skali europejskiej, powstałe w różnych latach, w odmiennych technologiach i stylistykach, o wyrafinowanych formach i zdumiewających dekoracjach. Szczególny podziw budzi prostokątna taca z uchwytami z manufaktury w Prószkowie, o powierzchni niemal w całości pokrytej plastyczną dekoracją złożoną z liści i kwiatów, wśród których rozmieszczono cztery pojemniczki na przyprawy w kształcie kuropatw, raciborska waza do zupy z uchwytami w postaci baranich głów, lśniące figurki z Pacykowa czy miniaturowy serwis dla lalek sygnowany przez Hutę Franciszka.

 

Na ekspozycji, przygotowanej w części historycznej w całości ze zbiorów Działu Sztuki Muzeum Górnośląskiego, ukazana zostanie także tzw. „czarna porcelana” z I połowy XIX wieku z reliefami i srebrnymi bądź żółtymi zdobieniami z manufaktury w Tułowicach, a spośród dzieł Konstantego Laszczki (1865–1956) – rzeźbiarza, malarza pozostającego pod wpływem twórczości Augusta Rodina – pojawią się dekoracyjny wazon o niezwykłych uchwytach w formie chimer czy baśniowa figura zaklętej w ptaka królowej.

 

Muzealną kolekcję fajansu, kamionki i porcelany zwanej „białym złotem”, powstałej w ciągu trzech minionych stuleci, dopełnią współczesne wyroby wytwórni z Bogucic, Bolesławca i Ćmielowa. Wystawa objęta jest patronatem honorowym m.in. Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i będzie otwarta do 29 marca przyszłego roku.

 

Wernisaż: 5 listopada (środa), godz. 17.00

Czas trwania wystawy: 5 listopada 2014–29 marca 2015

Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, gmach przy pl. Jana III Sobieskiego 2

Kurator: Iwona Mohl

 

 

 

 

You may also like

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie