Home Literatura Recenzja książki „Zatoka Gdańska”

Recenzja książki „Zatoka Gdańska”

przez historyk
0 komentarz

Zatoka Gdańska

Egbert Kieser

Wydawnictwo Oskar

 

Chciałbym gorąco polecić wszystkim książkę Egberta Kiesera "Zatoka Gdańska". Autor bardzo ciekawie opisuje tragedię ludności niemieckiej uciekającej z Prus w ostatnich miesiącach wojny. Książka przedstawia relacje tych którzy uciekali przed Armią Czerwoną i starali się dostać do portów, mając nadzieje na ewakuację. Kieser mimo że jest Niemcem dość obiektywnie opisuje ten masowy exodus ludności, bez wchodzenia w zagadnienia polityczne. Możemy zobaczyć jak załamał się aparat państwowy, jak członkowie kierownictwa NSDAP uciekali jako pierwsi. Polecam to dzieło także z powodu skupienia się autora na na prostych ludziach, którzy przerażeni tym co wyprawia na zdobytych terenach Armia Czerwona porzucają swoje domostwa i uciekają w nieznane. Mamy tu opisy rabunków, gwałtów, masowego terroru na tych którzy zostali (szczególnie zbrodnia w Nemmersdorfie).

A do tego zima, mróz, zamiecie śnieżne które powiększają liczbę ofiar. Dla tych którym udaje się dostać na statki czy okręty Kriegsmarine koszmar się nie kończy. Rosyjskie okręty podwodne czatują na Bałtyku zatapiając m.in. Wilhelma Gustloffa ( to największa katastrofa morska która pochłonęła wg. różnych źródeł od 6000 do 9000 tys. ofiar), Generała von Steubena, czy Goyę.

Autor na prawie 300 stronach przedstawił opis piekła jakim były ostatnie miesiące wojny dla wielu Niemców którzy nie chcieli oddać się pod "opiekę" Armii Czerwonej. To bardzo ciekawy obraz gehenny ludzi, którzy maja już tylko jeden cel – przeżyć.

Polecam książkę w której znajdziemy bardzo ciekawy opis tamtych strasznych miesięcy.

 

Ireneusz Piątek

 

You may also like

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie