Home Felietony Historia fartuszków kuchennych

Historia fartuszków kuchennych

przez Redakcja
0 komentarz

Od starożytności

Początki używania fartuszków w kuchni sięgają starożytności. Wówczas to w Egipcie kucharze i piekarze nosili niczym nieozdabiane lniane fartuszki, które miały za zadanie chronić ich ubrania przed zabrudzeniem. Takie fartuchy były też popularne w starożytnej Grecji i Imperium Rzymskim. Tam ich noszenie było związane z wysokim statusem społecznym władców państw, u których ci kucharze pracowali.

Wieki średnie

W średniowieczu fartuszki kuchenne wyglądały już zupełnie inaczej. Posiadały one długie bardzo obszerne suknie, obejmujące ciało kucharza. Najczęściej były one szyte z grubego płótna, by tym samym chronić osobę gotującą przed ewentualnymi oparzeniami.

Okres renesansu

Wraz z nastaniem doby odrodzenia fartuszki kuchenne przeszły swoją ewolucję. Zaczęto używać lekkiego stroju, zapewniającego swobodę ruchów kucharza. Z biegiem czasu na fartuszkach naszywano kieszonki, umożliwiające przechowywanie przyborów kuchennych, tak by były tuż pod ręką osoby gotującej.

Gdy nastała rewolucja przemysłowa

W XIX wieku kuchenne fartuszki stały się nieodzownym elementem garderoby pracowników restauracji i kawiarenek. Kucharze i kelnerzy nosili fartuszki z nadrukowanym logo miejsca swojej pracy. Kelnerzy musieli mieć profesjonalnie czyste fartuchy, które zmieniano codziennie. Były one krochmalone i wybielane raz na tydzień.

W XX wieku

Fartuchy kuchenne przeszły kolejną metamorfozę. Wówczas na ich wykonanie zaczęto stosować kolorowe materiały. Oprócz tradycyjnych pasiastych i białych fartuszków zapinanych na plecach na krzyż, popularne były także fartuszki wiązane z tyłu lub z boku. Dawały one kucharzowi i innym osobom w nich pracujących, większą swobodę ruchów.

Kuchenne rewolucje

Wraz z rozwojem sztuki kulinarnej fartuszki kuchenne sukcesywnie zyskiwały większą popularność. Z czasem stały się symbolem miłości do gotowania i przyrządzania różnych potraw.

We współczesnym świecie

Dziś fartuszki dostępne są w sklepach w różnych stylach, kolorach, a przede wszystkim wykonane są z różnych materiałów. Są one praktyczne, a także i modne, posiadają upiększające je wypustki i marszczone falbanki.

Dziś najczęściej fartuszki możemy podziwiać u pań z Kół Gospodyń Wiejskich, które podczas swoich ludowych występów posiadają na spódnicach białe wykrochmalone i koniecznie obszyte koronką delikatne fartuszki.

 

Ewa Michałowska-Walkiewicz

You may also like

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie