Home Pozostałe Rozpoczęcie Euro 2012

Rozpoczęcie Euro 2012

przez historyk
0 komentarz

Dzisiaj (a właściwie zważając na godzinę- wczoraj) w naszym kraju i na Ukrainie rozpoczęły się Mistrzostwa Europy w piłce nożnej 2012. Mecz otwarcia między drużynami Polski i Grecji zakończył się wynikiem 1:1 (1:0). Gola dla naszej reprezentacji zdobył Robert Lewandowski w 17. minucie meczu, natomiast u rywali strzelcem został Dimitris Salpingidis (51. minuta). Bohaterem meczu obwołano Przemysława Tytonia, który po otrzymaniu czerwonej kartki za faul przez Wojciecha Szczęsnego, obronił rzut karny na polską bramkę. Mecz był bardzo emocjonujący, jak wasze wrażenia?

Przy tej okazji przedstawię krótką historię Mistrzostw Europy. Po raz pierwszy imprezę pod nazwą Puchar Narodów Europy zorganizowano w 1960 roku we Francji. Nazwę zmieniono 8 lat później, podczas ME we Włoszech. Obecnie w turnieju finałowym bierze udział 16 drużyn, ale w latach 1960-76 było ich cztery, a 1980 do 1992 roku 8. Za 4 lata planuje się zwiększenie tej liczby do 24. Od 1980 roku awans do finałów ma zapewniony gospodarz lub współgospodarze imprezy. Do tej pory dwukrotnie tytuł Mistrza Europy zdobyły reprezentacja Francji, Hiszpanii i RFN, ale nikomu nie udało się zdobyć go dwukrotnie pod rząd.

Podczas tegorocznych ME mecze będą odbywać się na czterech obiektach w Polsce: Stadionie Narodowym w Warszawie, PGE Arenie Gdańsk w Gdańsku, Stadionie Miejskim we Wrocławiu, Stadionie Miejskim w Poznaniu oraz czterech stadionach na Ukrainie: Donbassie Arenie w Doniecku, Metalist Stadium w Charkowie, Arenie Lwów we Lwowie i Stadionie Olimpijskim w Kijowie. Na tym ostatnim stadionie 1 lipca 2012 roku odbędzie się wielki finał.