Home Literatura Recenzja książki Wiktora Suworowa Żukow Cień Zwycięstwa

Recenzja książki Wiktora Suworowa Żukow Cień Zwycięstwa

przez historyk
0 komentarz

 

Żukow, Cień Zwycięstwa”

Wiktor Suworow

Wydawnictwo Adamski i Bieliński

Warszawa 2002

Muszę przyznać uczciwie, że pisanie recenzji jakiejkolwiek książki tego autora przychodzi mi z wielkim trudem. Wiktor Suworow jest postacią bardzo kontrowersyjną. Były agent GRU, który w 1978 roku uciekł do Wielkiej Brytanii, wziął się do pisania, a jego pasją jest obalanie mitów sowieckiej mitologii. Tym razem kolei na marszałka Związku Radzieckiego Gieorgija Konstantynowicza Żukowa. To moje drugie podejście do tego dzieła. Przy pierwszym odłożyłem książkę na półkę, bo wydawało mi się, że to tendencyjne podejście agenta, który uciekł z ZSRR i teraz się mści. Jednak czytając po raz drugi zacząłem się zastanawiać, czy aby autor nie ma racji. Ja należę do pokolenia wychowanego na kulcie Żukowa jako najlepszego dowódcy ZSRR w II wojnie światowej, porównywalnego do takich geniuszy strategii jak Manstein, Rommel, czy Patton. To co pisze Suworow w sposób dość brutalny obala mit wielkiego wodza, jakim był przez niemal 50 lat marszałek Żukow.

Muszę uczciwie przyznać, że jest mi trudno obiektywnie oceniać to, co pisze Suworow, który przedstawia Żukowa w całkiem innym świetle, zupełnie odmiennym od tego czego mnie uczono i co było przez wiele lat dogmatem. Autor twierdzi wprost, że marszałek był kompletnym idiotą (to najdelikatniejsze określenie). Według niego to był sadysta i choleryk, który potrafił tylko bić po twarzy generałów, albo ich rozstrzeliwać. Według Suworowa Żukow nie odniósł żadnego sukcesu w II wojnie światowej, a te mu przypisywane, nie były przez niego przygotowywane, ani opracowane, a sam marszałek przypisał sobie zwycięstwa innych. To bardzo kontrowersyjna opinia, ale autor przytacza tak wiele różnych faktów na poparcie swojej tezy, że mówiąc tak poetycko ”wielki marmurowy pomnik marszałka popękał, a czy się zawalił to już pozostawiam czytelnikom”.

Mimo wszystkich zawiłości historycznych i politycznych narosłych wokół tego dzieła, polecam książkę wszystkim tym, którzy chcą spojrzeć na historię II wojny z innego punktu widzenia. Suworow jest bardzo ważną osobą pod jednym względem. Jego dzieła walczą z ogólnie przyjętymi faktami i opiniami i to czyni z niego autora którego warto czytać i zastanawiać się, czy aby nie ma racji.

 

Ireneusz Piątek

You may also like

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie