Home Literatura Recenzja książki Krzysztofa Golucha „W tajnej służbie II Rzeczypospolitej. TOM 1. Operacja berlińska”

Recenzja książki Krzysztofa Golucha „W tajnej służbie II Rzeczypospolitej. TOM 1. Operacja berlińska”

przez historyk
0 komentarz

Seria „W tajnej służbie II Rzeczypospolitej” obejmuje powieści historyczne z ciekawie prowadzonymi wątkami sensacyjnymi. Historyczne postacie są bohaterami powieści na równi z bohaterami fikcyjnymi. Akcja rozpoczyna się tuż po zakończeniu Wielkiej Wojny. Jest to opowieść o ludziach walczących o wolność ojczyzny na różne sposoby.

Pierwsza wojna światowa ustanowiła nowy porządek w Europie. Zwycięskie państwa próbują obronić stworzony ład i utrzymać kruchą równowagę. 18 stycznia 1919 roku w Paryżu rozpoczęła się konferencja pokojowa. Dwadzieścia siedem zwycięskich krajów zebrało się w Wersalu, aby ustalić warunki układu pokojowego kończącego I wojnę światową. Gdy mocarstwa Ententy ustalają granice międzypaństwowe w Europie odnawia się Polska. Wszystkie jej ziemie można zjednoczyć. W latach 1918-1919 trwa powstanie wielkopolskie. Premier Ignacy Jan Paderewski i Roman Dmowski działają na froncie dyplomatycznym. Jednak na wschodzie łeb podnosi groźny wróg. Patrzy zuchwale na swoje dawne granice. Dawni zaborcy pragną zemsty i swoich zagrabionych uprzednio terenów. To front, którego nie widać. Tutaj działa wywiad i tajemniczy agenci.

Zdobycie najpilniej strzeżonych tajemnic państwowych to gra, w której zasady nie są jasne. Każdy ruch to narażenie życia agenta i osób, z którymi miał styczność. Od działania wywiadu zależą losy młodego państwa polskiego, które otrzymało szansę odzyskania wolności po wielu latach pod zaborami.

Młody Wiktor Adamczewski zostaje zwerbowany w szeregi wywiadu i otrzymuje ryzykowną misję do wykonania. Działania szpiegowskie są przedstawione w bardzo ciekawym stylu. Akcja prowadzona jest w dynamiczny sposób. Obejmuje sensacyjny atak na pociąg oraz inne działania zbrojne, na przykład starcia w obronie poznańskiego lotniska. Opisane są również działania kontrwywiadu w Polsce.

Wydarzenia historyczne przedstawione są w sposób szczegółowy. Autor z pewnością nie ograniczył się wyłącznie do suchych faktów przedstawianych na lekcjach historii. Akcja powieści rozgrywa się na obszarze Europy. Główne zajścia dzieją się w stolicach: Francji, Niemiec, Rosji i Polski. Są to faktyczne wydarzenia historyczne. W sam ich środek Krzysztof Golucha wplótł działania wywiadów zainteresowanych państw.

Książka dedykowana jest przede wszystkim miłośnikom historii, szczególnie z okresów wojennych. Jednak również czytelnicy, którzy zwykle nie sięgają po powieści historyczne, mogą odnaleźć przyjemność w czytaniu wartkiej akcji. Można poczuć atmosferę starań o wolność naszej ojczyzny. Znane osoby zostały przedstawione w szerszym kontekście, nie tylko poprzez spis suchych faktów i dokonań. Autor spróbował przedstawić ich sposób myślenia i osobowość. Sytuacja polityczna jest zakreślona w szerokim kontekście. Dzięki temu czytelnik rozpoczyna (i kończy) przygodę z powieścią, mając sporą dawkę wiedzy o tym, co działo się w początkowych miesiącach powracania Polski na mapę Europy.

Książka miała premierę w kwietniu 2022 roku dzięki wydawnictwu Novae Res. Wydano ją w miękkiej oprawie. Całość to 392 strony. Do nabycia TUTAJ.

 

 

Źródło: Artykuł partnerski 

You may also like

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje doświadczenia. Zakładamy, że się z tym zgadzasz, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. OK Więcej

Polityka prywatności i plików cookie